انواع جاروی خدمات شهری

۸ فروردین ۱۳۹۹

برای نظافت خیابان ها و جاده ها، استفاده از جاروب های شهری و خیابانی در تمام دنیا مرسوم است. این ماشین های جارو در انواع و ابعاد مختلف ساخته می شوند اما تکنولوژی کلی آن ها مشابه یکدیگر است. جاروی خدمات شهری را می توان در چند دسته قرار داد.

دسته اول جاروب شهری

در مدل های قدیمی جاروب های خیابانی و شهری، نازل های آب در زیر ماشین قرار دارند و به این صورت عمل می کنند که آب را روی آسفالت پاشش کرده و مانع از بلند شدن خاک که حاصل از جارو زدن سطح خیابان توسط برس هاست،  می شود و گرد وغبار را به حداقل می رساند. سپس برس عرضی در زیر ماشین تمامی آلاینده ها را به مخزن هدایت می کند و گاهی به جای استفاده از برس عرضی یا سیلندری، از یک سیستم مکش استفاده می شود.

دسته دوم جاروب شهری

در نوع بازنگری شده ی جاروی خدمات شهری، یک سیستم هیدرولیکی وجود دارد که نازل پاشش هوا، هوا را به سمت بیرون، روی سطح جاده و خیابان می دمد. در نتیجه این دمش هوا، آلودگی های روی زمین به صورت چرخشی به سمت مرکز ماشین جاروب شهری هدایت می شود. فشار منفی زیر ماشین جاروی خدمات شهری سبب پیدایش خلأ شده و آلاینده ها را به سمت بالا در قسمت پشت مخزن جاروب منتقل می کند. در نهایت فیلترهای ماشین هوای حاوی ذرات را تصفیه می کند و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد. همزمان پاشش آب نیز صورت می گیرد.

دسته سوم جاروی شهری

در نوع دیگر جاروی خدمات شهری از مدل برس های چرخشی یا رولی در زیر ماشین به جای پاشش آب یا دمش هوا استفاده می شود و آلودگی های موجود روی سطوح جاده و خیابان توسط مکنده به درون مخزن مکش می شوند. این نوع از جاروی شهری یا سوییپر شهری نسبت به ماشین های جاروی خدمات شهری یا جاروی مورد استفاده برای آزاد راه ها کوچک تر هستند و بیشتر برای مصارف صنعتی و به عنوان سوییپر صنعتی شناخته و به کار برده می شوند.

نحوه عملکرد جاروی خدمات شهری از هر مدلی که باشد، مشابه یکدیگر هستند و طبیعی است که با توجه به قسمت های مکانیکی و اجزای در حال حرکت، سر و صدای زیادی تولید کند. اولین دلیل تولید صدای بالارا می توان در اجزای حرکت دهنده جارو مانند موتور دیزلی پیدا کرد که در ماشین جاروی خدمات شهری به کار رفته است. دومین علت اصلی ایجاد صدا را مربوط به سیستم هیدرولیکی، نازل های پاشش آب و هوا یا حرک برس های عرضی و عمودی دانست که با سرعت بالا در حال کار کردن و نظافت هستند.

حال برای استفاده از این جاروهای شهری در سطح شهر و کاهش آلودگی های صوتی آن، نسل سوم جاروی خدمات شهری برای نظافت بهینه و در عین حال کم صدا به بازار رسید.

در مدل جدید این جاروهای خیابانی، با نحوه عملکرد مشابه سری های قبلی، امکان نظافت با بهره وری بالا در سطح شهر، جاده ها و راه ها و فرودگاه ها میسر شد. این ماشین ها می توانند با همه ابعادشان سرعت خوب را در نظافت داشته باشند، اگرچه می توانند تا سرعت 113 کیلومتر در ساعت سرعت داشته باشند اما هدف این نیست، بلکه نظافت و شستشوی انواع سطوح باید به وقوع بپیوندد.

اما وظیفه جاروی خدمات شهری تنها نظافت کردن خیابان ها و سطوح نیست بلکه از آن ها برای بلند کردن اشیاء از روی زمین هم هست. اساسا هر چیزی اعم از روغن ریخته شده، بطری آب، برگ و … توسط مکنده قوی جاروی خدمات شهری جمع آوری می شود. در واقع یک نیروی کمکی قدرتمند در خدمت محیط زیست است که مانع از پخش شدن زباله های روی زمین و انتقال آن ها به رودخانه و آب های زیرزمین و … می شود.

 

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :