نحوه انتخاب دستگاه های نظافت محوطه های بیرونی و فضاهای بسته صنعتی

۵ آذر ۱۳۹۷

در نواحی صنعتی آلودگی های مختلفی وجود دارد که می تواند علاوه بر ظاهر نامناسبی که ایجاد می کند باعث اختلال در کار افراد نیز گردد. برخی آلودگی ها نیز ممکن است برای افراد حاضر در آن منطقه صنعتی نیز خطر آفرین باشند. بنابراین باید به طور منظم آلودگی ها و ضایعات جمع آوری گردند و نظافت به خوبی انجام پذیرد. نظافت به روش دستی و سنتی دارای معایب فراوانی است که باعث می شود علاوه بر این که کیفیت نظافت پایین باشد، زمان زیادی را نیز هدر دهد و همچنین ممکن است گرد و خاک آلودگی ها و یا لمس آن ها توسط نیروی خدماتی برای اون خطر آفرین باشد. امروزه با استفاده از تجهیزات و دستگاه های مکانیزه مدرن می توان عمل نظافت و شستشو در محیط های صنعتی را به راحتی در زمانی کم و با کیفیت بالا انجام داد به نحوی که برای کاربر نیز بسیار ایمن بوده و هیچ گونه خستگی در بر نخواهد داشت. اسکرابر و سوییپر دو مورد از پرطرفدارترین دستگاه های نظافت صنعتی هستند که کارایی بسیار بالایی دارند.

عوامل مهم در انتخاب اسکرابر و سوییپر مناسب

دستگاه های نظافت صنعتی دارای مدل ها و کارایی های مختلفی می باشند که هم برای نظافت فضاهای داخلی و هم محوطه های بیرونی صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب دستگاه مناسب برای چنین محیط هایی به عوامل مختلفی بستگی دارد که حتما تمامی آن ها باید مدنظر قرار گیرند. بنابراین برای انتخاب دستگاه بهتر است شرایط را به طور کامل به کارشناس توضیح داد تا بتواند بهترین دستگاه متناسب با محیط و نوع آلودگی محیط را ارائه دهد به طوری که علاوه بر این که نیاز مجموعه را برطرف می نماید بیشترین کارایی را نیز داشته باشد. در ادامه عوامل مهم در انتخاب دستگاه نظافتی مناسب بیان خواهد شد.

نوع آلودگی

نوع آلودگی سطوح کف می تواند مشخص کند که از چه دستگاه هایی می توان برای نظافت استفاده نمود. در صورتی که آلودگی سنگریزه، شن و خاک، ظروف پلاستیکی و از این قبیل باشد، دستگاه سوییپر بسیار کارا خواهد بود. سوییپر صنعتی با برس های خود آلودگی ها را جمع آوری می کند و نظافت را به صورت خشک انجام می دهد. اما اسکرابر دستگاهی برای شستشوی سطوح کف می باشد و در صورتی که ضایعات سطح زمین درشت نباشد و نیاز به شستشو باشد، دستگاه اسکرابر صنعتی پیشنهاد بسیار مناسبی خواهد بود.

وسعت محیط

دستگاه های نظافتی دارای مدل های مختلف با ابعاد متفاوتی هستند که متناسب با وسعت محیط انتخاب می شوند. دستگاه کوچک در محیط بزرگ و وسیع کارایی لازم را نخواهد داشت و نظافت در زمان طولانی تری انجام می شود. همچنین دستگاه های بزرگ با پهنای نظافت یا شستشوی بالا، برای محیط کوچک مناسب نخواهند بود و قدرت مانور کافی برای نظافت و دور زدن را نخواهند داشت. بنابراین همیشه انتخاب دستگاه کوچک از نظر اقتصادی به صرفه نیست و انتخاب دستگاه بزرگ نیز کیفیت بالای شستشو را تضمین نخواهد کرد. معمولا برای محیط هایی با وسعت بالا و همچنین فضاهای بیرونی از اسکرابر یا سوییپر سرنشین دار استفاده می شود تا بتوانند کارایی لازم را داشته باشند.

جنس سطح آلوده

باید کارآمد بودن دستگاه های نظافتی برای سطح مورد نظر بررسی گردد. باید توجه نمود که جنس سطح برای نظافت با سوییپر و یا شستشو توسط اسکرابر مناسب می باشد. باید توجه داشت که گرد و غبار و ماسه به خوبی از سطح جمع آوری گردد تا خط و خشی در سطح ایجاد نکند. از اسکرابر و سوییپر برای نظافت انواع کفپوش استفاده می شود.

محیط مسقف و فضای باز

منبع تغذیه اسکرابر های الکتریکی به صورت باتری و یا کابل می باشد. در فضاهای داخلی به دلیل دسترسی به پریز برق می توان از هر دو نوع اسکرابر باطری دار و کابلی استفاده نمود اما در محوطه های بیرونی به دلیل عدم دسترسی مناسب به پریز برق از اسکرابر باتری دار استفاده می شود. سوییپر ها نیز می توانند الکتریکی و یا دیزلی باشند که هریک دارای مزایایی هستند. در فضاهای مسقف و بسته از سوییپرهای باتری دار و در محوطه های باز از سوییپر دیزلی استفاده می شود. سوییپر دیزلی دارای آلودگی های ناشی از مصرف سوخت در هوای محیط می باشد به همین دلیل در فضای بسته مورد استفاده قرار نمی گیرد.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :