نحوه عملکرد پمپ واترجت و انواع مختلف آن

۳۰ شهریور ۱۳۹۵

رفع آلودگی های سطوح مختلف نیازمند استفاده از ابزار های نظافتی است. عملیات شستشوی سطح زمین و تجهیزات ، یکی از امور مرتبط با حذف آلودگی هاست که بوسیله آب و مواد شوینده انجام می شود. امروزه دستگاه هایی با نام واترجت صنعتی تولید و عرضه می شوند که شستشوی آسان، سریع و با کیفیت سطح زمین و تجهیزات مختلف را تضمین می نمایند. واتر جت ها آب را با فشار قوی به سطح می پاشند و در مصرف آب و مواد شوینده صرفه جویی می نمایند. این شوینده های فشار قوی در ساختار خود از یک پمپ فشار قوی بهره می برند که عهده دار افزایش فشار آب وارد شده به دستگاه است. در این مقاله قصد داریم به معرفی پمپ واتر جت و انواع آن بپردازیم.

نحوه عملکرد واترجت صنعتی

واتر جت صنعتیدستگاه واترجت صنعتی ، برای عملکرد خود به یک منبع آب ورودی نیاز دارد. این منبع آب به وسیله یک شلنگ به دستگاه متصل می شود. برای اثربخشی جریان آب در حذف آلودگی ها، فشار آب ورودی به دستگاه، بوسیله پمپ فشار قوی افزایش می یابد. موتور حرکتی پمپ از جریان برق یا سوخت فسیلی تغذیه می شود. آب خروجی از پمپ ، از طریق شلنگ به نازل و لنس واتر جت منتقل می گردد. نازل ها تعیین کننده نحوه پاشش آب و لنس های تسهیل کننده عملیات هستند.

 

 

ویژگی های پمپ کارواش صنعتی

پمپ واترجت ، توانایی تولید فشار بالا با میزان دبی کم را دارد. پمپ مناسب می بایست توانایی افزایش فشار آب را داشته و در مقابل آسیب های احتمالی مقاوم باشد. وزن کم ، ساختار منسجم و قیمت مناسب از ویژگی های دیگر یک پمپ فشار قوی می باشد.

انواع پمپ مورد استفاده در ساختار واترجت

پمپ کارواش صنعتیپمپ های فشار قوی بکار رفته در ساختار واتر جت ها از نوع جابجایی مثبت می باشد. در این پمپ ها ابتدا بوسیله یک شیر ورودی مقداری آب درون محفظه پمپ به دام می افتد. با حرکت جابجایی مثبت پمپ، آب تحت فشار قرار گرفته و با باز شدن شیر خروجی به لنس و نازل می رود. این نوع پمپ ها توانایی نگهداشتن آب با دبی بالا را دارند. اغلب واترجت ها برای جلوگیری از آسیب دیدن به سیستم قطع کن خودکار مجهزند. به کمک این سیستم، هنگامیکه کاربر ماشه تفنگی را رها می کند، دهانه خروجی پمپ بسته می شود. در نتیجه آب به مسیر ورودی بازگشته و آسیبی به پمپ وارد نخواهد شد. دسته ای از پمپ های جابجایی مثبت که از پیستون یا پلانجر بهره می برند ، پمپ رفت و برگشتی نامیده شده و بطور ویژه در ساختار واتر جت ها استفاده می شوند.

 

پمپ جابجایی مثبت رفت و برگشتی

پمپ های جابجایی مثبت رفت و برگشتی، دارای یک ورودی و یک خروجی هستند. آب از شیر ورودی به پمپ وارد شده و به با حرکت بخش متحرک دستگاه، به سمت شیر خروجی حرکت می کند. پس از اعمال فشار ، دریچه ورودی بسته شده و بدین ترتیب مانع از ایجاد جریان معکوس آب می شود. هر دو مدل پمپ رفت و برگشتی شامل پیستونی و پلانجری در ساختار کارواش صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. پمپ پیستونی دارای یک سیلندر مهر و موم شده بوده که به پیستون متصل می شود. در نتیجه سیلندر و پیستون در هر رفت و برگشت به همراه هم حرکت می نمایند. اما در ساختار پمپ پلانجری ، سیلندر در یک نقطه ثابت قرار می گیرد. حرکت پمپ پیستونی با یک شفت متصل به سیلندر انجام می شود در حالیکه پمپ های پلانجری بوسیله یک میل لنگ هدایت می گردد.

 

ویژگی های پمپ رفت و برگشتی پلانجری

پمپ واترجتپمپ های پلانجری از با کیفیت ترین و سطح بالاترین پمپ های موجود به حساب می آیند. این پمپ ها توانایی پمپاژ آب با فشار بالا را داشته و تا هزار ساعت بدون تعمیر و نگهداری خاصی عمل می نمایند. در نتیجه واتر جت های مجهز به پمپ پلانجری قابلیت افزایش قابل توجه فشار آب را داشته و در کاربرد های متنوع قابل استفاده اند. سهولت دسترسی به سری پمپ و همچنین سهولت تعویض شیر ها سبب شده تا تعمیر و نگهداری آن به صرفه باشد. بعلاوه به دلیل یک طرفه بودن شیرهای ورودی و خروجی، امکان برگشت آب وجود نداشته و در نتیجه پمپ از این جهت آسیب نمی بیند. از دیگر ویژگی های پمپ پلانجری، بازدهی بالا نسبت به مدل های مشابه می باشد که سبب شده واترجت های دارای این نوع پمپ ، از کیفیت و کارایی بالایی برخوردار باشند.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :