مقالات آموزشی

راهنمای کامل استفاده و نگهداری کارواش صنعتی

کارواش صنعتی یا واترجت برای انجام فرآیند های شستشو در محیط های مختلف صنعتی و غیر آن استفاده می شود. یادگیری کار با دستگاه بصورت صحیح و اصولی افزایش بازدهی فرآیند را فراهم می آورد. عملیات های دوره ای نگهداری کارواش صنعتی نیز برای حفظ حداکثر بهره وری آن اهمیت دارد. در این مقاله نکات مهمی ارائه می شود تا با استفاده از آنها بتوانید از تمام ظرفیت و پتانسیل دستگاه واترجت صنعتی خود بهره ببرید.

 

طریقه عملکرد و نگهداری کارواش صنعتی

کارواش صنعتی با مکانیزم خاص خود قادر است تا سطحی ترین و سخت ترین آلودگی ها را از روی سطوح کف برطرف نماید. این دستگاه ابتدا به یک منبع آب سرد متصل می شود. آلودگی های احتمالی آب در ورودی واترجت بعلت وجود فیلتر، حذف می گردد. در ادامه آب فیلتر شده وارد پمپ قدرت گرفته از یک موتور الکتریکی یا دیزلی می شود. پمپ دستگاه، فشار آب ورودی را افزایش می دهد. آب پر فشار قبل از عبور از شلنگ فشار قوی، بوسیله یک شیر بای پس محدود و تنظیم می شود. آب پر فشار در نهایت از لنس و نازل عبور کرده و به سمت سطوح آلوده پاشش می گردد. در صورت نیاز به مواد شوینده، استفاده از نازل مکش این مواد کاربرد دارد. نگهداری کارواش صنعتی بصورت صحیح و استفاده ایمن از آن می تواند حداکثر بازدهی را در پی داشته باشد.

 

عملکرد دستگاه واترجت صنعتی
عملکرد دستگاه واترجت صنعتی

 

چگونه از واترجت صنعتی استفاده ایمنی داشته باشیم؟

دستگاه واترجت صنعتی متنوع ترین کاربرد ها را در محیط های صنعتی، تجاری و … دارد. از شستشوی سطوح کف، دیوار ها، خودرو و نماشویی گرفته تا رنگ بری و لایه برداری سطوح همگی بوسیله این دستگاه قابل انجام هستند. با این حال بعضی از اقدامات احتیاطی عمومی بایستی انجام گیرد تا این دستگاه بصورت ایمن و بدون خطر استفاده شود. در این جا به چند نکته مهم ایمنی کار با دستگاه و اصول نگهداری کارواش صنعتی ارائه می گردد.

 

اول ایمنی هنگام کار و نگهداری کارواش صنعتی

برای کار با دستگاه واترجت ابتدا موارد ایمنی استفاده از دستگاه را رعایت کنید. درست است که برای کاربرد های متنوعی می توان از این دستگاه استفاده نمود، اما بایستی دقت داشت که آب پر فشار می تواند خطر آفرین باشد. پاشش آب خروجی از واترجت به سمت افراد، حیوانات و اجسام حساس ممنوع و غیر ایمن است.

 

ایمنی کار با دستگاه کارواش
ایمنی کار با دستگاه کارواش

 

مطالعه دستورالعمل جهت نگهداری کارواش صنعتی

همراه با دستگاه واترجت صنعتی یک دفترچه راهنما توسط سازنده آن ارائه می شود. قبل از شروع کار با دستگاه حتما دفترچه راهنما و دستورالعمل های مربوطه را بخوانید و به درستی به کاربر آن آموزش دهید.

 

کاربر سالم و سلامت

کار با دستگاه واترجت ساده و بدون پیچیدگی خاصی است. با این حال یک فرد ناتوان جسمی، ذهنی و یا یک کودک نباید از واتر جت صنعتی استفاده نماید.

 

هشدار استفاده از موتور الکتریکی

قبل از تعمیر و نگهداری کارواش صنعتی و بازبینی موتور الکتریکی دستگاه، حتما اتصال آن به برق را قطع کنید. اگر قسمتی از کابل برق دچار آسیب شده بعلت روان شدن آب در کنار دستگاه،‌ هرگز از دستگاه واترجت استفاده نکنید.

 

حفظ محیط زیست و نگهداری کارواش صنعتی

از شوینده فشار قوی فقط با مواد شوینده قابل تجزیه و به میزان محدود با دستگاه واترجت استفاده کنید. استفاده بیش از حد از این مواد، علاوه بر اینکه تاثیری در تمیزی بیشتر سطوح ندارد، به محیط زیست نیز آسیب وارد می کند.

 

استفاده بهینه از مواد شوینده همراه با واترجت صنعتی
استفاده از مواد شوینده همراه با واترجت صنعتی

 

ایمنی کارواش آب گرم

از واترجت صنعتی آب گرم در دماهای بالاتر از آنچه در دفترچه راهنمای آن آمده، نباید استفاده کنید. آب با دمای بیش از حد بالا می تواند به مهر و موم ها و بخش های دیگر آسیب بزند. همچنین برای جلوگیری از خطر سوختگی سامانه گرم کن دستگاه را لمس نکنید. پس از پایان کار با دستگاه نیز بهتر است چند دقیقه با آب سرد از آن استفاده نمایید.

 

بازدید دوره ای و نگهداری کارواش صنعتی

نگهداری کارواش صنعتی و انجام بازدید های دوره ای، امکان استفاده ایمن و پر بازده از دستگاه و افزایش طول عمر آنرا فراهم می آورد. بعضی از امور بصورت روزانه، بعضی هفتگی و بعضی دیگر ماهانه و سالانه بایستی انجام گیرند. این دستورالعمل های ساده را دنبال کنید تا هر روز عملکرد بهتری از دستگاه داشته باشید و از خرابی های غیر منتظره جلوگیری کنید.

 

بعد از هر بار استفاده

بخش مهمی از امور بازبینی و نگهداری کارواش صنعتی شامل امور روزانه در پایان فرآیند شستشوی می باشد. در این زمینه بخش های مختلف دستگاه کارواش صنعتی مانند شلنگ، تفنگی، لنس، کابل برق و اتصالات دیگر را بعد از پایان کار با آن بررسی کنید. در صورت آسیب هر بخش حتما آنرا تعمیر و یا قطعه مورد نظر را تعویض نمایید.

 

تعمیر و نگهداری دستگاه کارواش صنعتی
تعمیر و نگهداری دستگاه کارواش صنعتی

 

بازدید های ماهیانه

در صورت لزوم هر ماه یکبار، فیلتر و نازل ها را تمیز کنید. در صورت کاهش کارایی آنها یا اثربخش نبودن، فیلتر و یا نازل معیوب و گرفته را تعویض کنید. سطح روغن پمپ واترجت صنعتی را ماهیانه بررسی نمایید.

 

بررسی سه ماه یکبار

هر سه ماه یکبار مدار هیدرولیک، سطح روغن پمپ، اتصالات پمپ، فیلتر ها و نازل دستگاه توسط یک متخصص فنی بررسی شود.

 

بررسی ۶ ماه یکبار یا بعد از ۵۰۰ ساعت استفاده

هر ۶ ماه یکبار شیر تخلیه و دریچه های مکش را بررسی و روغن، فیلتر و نازل معیوب را تعویض کنید.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا