مقالات آموزشی

انواع نازل های پاشش در دستگاه واترجت صنعتی

کارایی بالای دستگاه های واترجت صنعتی در نظافت اماکن تجاری و صنعتی موجب افزایش کاربری آنها در بخش های خانگی گردیده است. توجه به ویژگی های پمپ و نازل های پاشش به عنوان اصلی ترین عامل در جهت دهی به پاشش آب پر فشار، از جمله عوامل اصلی در انتخاب دستگاه کارواش خانگی یا صنعتی می باشد. عدم انتخاب نازل مناسب علاوه بر افت فشار کاری و کاهش دبی می تواند به سطوح هدف نیز آسیب وارد نماید. در ادامه این مقاله به بررسی تاثیر نازل در عملکرد بهینه دستگاه کارواش صنعتی خواهیم پرداخت.

فرآیند شستشو با واترجت صنعتی

واترجت صنعتی از جمله دستگاه های پر کاربرد در حزوه نظافت صنعتی می باشد. این دستگاه با اعمال آب پرفشار آلودگی ها را از روی سطوح از بین می برد. آب پر فشار خروجی از این دستگاه بواسطه یک پمپ فشار قوی ایجاد می گردد. پمپ فشار قوی با افزایش فشار آب ورودی به دستگاه، باعث افزایش چشم گیر قدرت نظافت می شود. شستشوی انواع سطوح شامل سطوح کف، سطح خودرو، تجهیزات و قطعات مقاوم در برابر آب با استفاده از این دستگاه قابل انجام است. واترجت ها از بخش های دیگری مانند لنس، نازل، شلنگ فشار قوی و موتور تشکیل شده است. برای شروع فرآیند شستشوی سطح با واترجت صنعتی ابتدا باید یک منبع آب مانند شیر آب پیدا کنید. سپس با استفاده از یک شلنگ منبع را به دستگاه وصل کنید. آب ورودی به دستگاه در ابتدا فیلتر شده و سپس به پمپ می رسد. پمپ فشار قوی وظیفه دارد تا آب را با توجه به میزان تعیین شده به فشار های بالا برساند. آب پرفشار در هر لحظه از پمپ خارج شده به سمت شلنگ فشار قوی و لنس و نازل می رود. نازل تعیین می کند که آب به چه صورت از دستگاه خارج شود. نازل واترجت در مدل های متنوع از زاویه پاشش صفر تا حدود ۶۰ درجه قابل نصب بر روی دستگاه است.

 

چگونگی عملکرد نازل واترجت صنعتی در افزایش فشار آب

واترجت و نازل پاششبه منظور درک بهتر عملکرد نازل واترجت صنعتی ، شلنگ آبی را تصور کنید. محدود کردن دهانه خروجی شلنگ با دست موجب افزایش فشار آب می شود. کاهش سطح مقطع خروجی در کنار فشار ثابت منبع موجب افزایش در قدرت و فشار آب خروجی از دستگاه واترجت صنعتی می گردد. عملکرد ناز ل ها نیز دقیقا مشابه همین مثال می باشد. نازل واترجت صنعتی با محدود کردن دهانه خروجی آب، فشار تولید شده توسط پمپ را متمرکز نموده و موجب افزایش فشار، قدرت و سرعت پاشش می گردد. نوع طراحی و آلیاژ به کار رفته در ساختار نازل واترجت صنعتی ، نقش مهمی در افزایش مقاومت و توان کاری آنها دارد.

 

انواع مختلف نازل واترجت صنعتی

نازل های به کار رفته در دستگاه های واترجت صنعتی انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی توانمندی هر یک از آنها در پاشش و جهت دهی به آب پر فشار خروجی از واترجت صنعتی، خواهیم پرداخت.

نازل صفر درجه یا سوزنی کارواش دستی

نازل های سوزنی به واسطه کاهش حداکثری سطح مقطع دهانه خروجی موجب تمرکز آب خروجی و افزایش فشار پاشش می گردند. سطح مقطع بسیار کوچک در این نازل موجب کاهش زمان نظافت می گردد از این رو از این نازل ها برای از بین بردن لایه های عمیق آلودگی در مساحت های کم استفاده می شود. این نازل ها کاربرد گسترده ای در عملیات هایی چون تخریب بتن دارند.

نازل کاردکی یا تیغه ای در کارواش صنعتی

واتر جت صنعتینازل های تیغه ای، آب را به صورت کاردکی با زاویه ای مشخص بر روی سطوح پاشش می نمایند. از آنجایی که سطح مقطع پاشش در این نازل ها بیشتر از نازل های سوزنی می باشد، این نازل ها سرعت بیشتری در نظافت دارند. اما قدرت پاشش با استفاده از نازل های تیغه ای در مقایسه با نازل های سوزنی کمتر بوده و از این رو برای نظافت های سطحی در محیط های وسیع به کار می روند. نازل های تیغه ای بر اساس زاویه پاشش انواع گوناگونی دارند اما متداول ترین آنها نازل های با زاویه پاشش ۱۵، ۲۵، ۳۰، ۴۰ و ۶۵ درجه می باشد. هر چه زاویه پاشش بیشتر شود، قدرت فشار پاشش کمتر شده و سرعت عملیات افزایش می یابد.

نازل متغیر واترجت صنعتی

نازل های متغییر دسته ای از نازل ها می باشند که امکان تغییر و انتخاب زاویه پاشش مناسب با نوع عملیات نظافتی را برای کاربر فراهم می نمایند. در این مدل از نازل ها، زاویه پاشش با چرخاندن سری نازل بین دو حد فاصل تعیین شده تغییر می کند. در برخی از مدل های نازل متغییر محدوده پاشش از صفر درجه آغاز شده و از این رو قابل استفاده به عنوان نازل های سوزنی می باشند.

نازل دوار واترجت صنعتی

واتر جت یا واترجت صنعتیعدم وجود همزمان قدرت پاشش بالا و سطح مقطع کاری وسیع در نازل های سوزنی و کاردکی موجب ابداع نازل های دوار گردید. نازل دوار در حقیقت یک نازل سوزنی می باشد که به طور پیوسته در حال چرخش می باشد. این نازل ها به واسطه داشتن سطح مقطع سوزنی توان بالایی در پاشش داشته و حرکت دورانی و پیوسته آن موجب افزایش سطح پاشش گردیده و از این کاربرد گسترده ای در نظافت لایه های عمیق آلودگی ها از محیط های وسیع دارند. مدل های پیشرفته نازل های دوار علاوه بر افزایش تعداد نقاط پاشش، امکان تنظیم سرعت چرخ را برای کاربر فراهم نموده اند.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا