مقالات آموزشی

انواع گوناگون پمپ مکنده ها

مکنده ها، دستگاه های نظافت صنعتی هستند که جهت جمع آوری و انتقال مواد مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها در محیط های مختلف صنعتی و تجاری بکار رفته و در گروه دستگاه های نظافتی ضروری در بسیاری از صنایع به شماره می آیند. پمپ مکش از اصلی ترین بخش های یک جاروبرقی صنعتی است که عملیات نظافت را امکان پذیر می نماید. از یک پمپ مکش جهت تخلیه هوای مخزن و مکش مواد به داخل استفاده می شود. پمپ های مکش در مدل های متنوعی تولید شده اند که تفاوت آن ها در ساختار و نحوه ایجاد خلا می باشد. در این مقاله به معرفی انواع مدل های پمپ مکش بکار رفته در دستگاه های مکنده پرداخته می شود.

قسمت های اصلی مکنده صنعتی

قسمت های اصلی مکنده صنعتی
قسمت های اصلی مکنده صنعتی

یک جاروبرقی صنعتی از سه بخش اصلی موتور، فیلتر و پمپ تشکیل شده اند. عملکرد صحیح هر یک از این بخش ها لارم است تا یک عملیات نظافت صنعتی دقیق انجام شود.

– فیلتر

به منظور به دام انداختن ذرات مکش شده و جلوگیری از بازگشت مجدد آنها به محیط در تمامی دستگاه های جارو برقی از فیلتر استفاده می شود. متناسب با قطر  ذرات می توان از انواع مختلفی از فیلترها استفاده نمود. در دستگاه های جاروبرقی صنعتی از فیلتر های طبقه بندی شده از نوع کارتریجی و ستاره ای استفاده می شود که می توانند ذرات از قطر ۳ تا ۰.۳ میکرون را به دام انندازند.

– موتور

موتور یک مکنده صنعتی در انواع توربینی و کلکتوری طراحی شده است. در انواع کلکتوری امکان استفاده پیوسته از دستگاه وجود ندارد ولی در جاروبرقی های با موتور توربینی به دلیل ایجاد نیرو از طریق القای مغناطیسی می توان از دستگاه به طور پیوسته استفاده نمود.

– پمپ

به منظور ایجاد خلا در مخزن و خارج کردن هوای داخل آن از یک پمپ مکش استفاده می شود. با ایجاد خلا در مخزن فشار هوای داخل مخزن از فشار هوای محیط اطراف دستگاه، کم تر شده و به این ترتیب مکش انجام می پذیرد. اما پمپ مکنده صنعتی می تواند متناسب با نوع دستگاه از انواع مختلفی باشد که در ادامه به بررسی بیشتر انواع پمپ مکش به کار گرفته در مکنده ها اشاره می شود. هرچه پمپ مکش در ایجاد خلا بهتر عمل نماید، مکش مواد با قدرت بیشتری انجام می شود.

انواع پمپ مکش

پمپ سانتریفیوژال، ساید چنل، بلید، لوب و ونتوری از پر کاربرد ترین پمپ های مورد استفاده در مکنده صنعتی می باشند که با توجه به ویژگی های منحصر به فرد کاربردهای ویژه ای دارند. در ادامه به طور جداگانه هر یک از این نوع پمپ ها را معرفی می نماییم.

– پمپ سانتریفیوژال

پمپ مکش سانتریفیوژال
پمپ مکش سانتریفیوژال

دسته اول از پمپ های مکش، پمپ سانتریفیوژال می باشد. این پمپ ها از یک پوسته حلزونی، یک محور دوار و پره هایی تشکیل شده است. این پمپ ها بوسیله شفت و بطور مستقیم به موتور متصل شده و عملکرد آن ها براساس نیروی گریز از مرکز می باشد. با چرخش پمپ، هوای بخش مرکزی آن به دلیل نیروی گریز از مرکز به اطراف فرستاده می شود. نتیجه این امر، ایجاد یک خلا نسبی در مرکز پمپ می باشد. بنابراین هوای مخزن به بیرون فرستاده شده و مواد به داخل آن مکش می گردند. پمپ سانتریفیوژال دارای قیمت مناسبی بوده و در ساختار جاروبرقی های خانگی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. ایجاد خلا ۲۵ درصد و بهر مندی از بیشینه سرعت مکش حدودا ۲۰۰ متر مکعب در ساعت از جمله ویژگی های این نوع پمپ به حساب می آید. در بسیاری از جاروبرقی ها، جهت افزایش میزان سرعت مکش، دو یا چند پمپ مکش سانتریفیوژال را به صورت موازی در کنار هم قرار می دهند. در اینصورت، قدرت مکش نهایی برابر با قدرت مکش یک پمپ و سرعت مکش مساوی با ضرب تعداد پمپ ها در سرعت مکش یک پمپ می باشد. دوام بالا، هزینه تعمیر و نگه داری کم در کنار امکان تامین فشار کاری بالا در ازای دریافت انرژی الکتریکی پایین از مزایای استفاده از این نوع پمپ مکنده می باشد.

– پمپ ساید چنل

مکش مکش سایدچنل
مکش مکش سایدچنل

در پمپ مکش ساید چنل، ابتدا هوا از طرف کانال بیرونی به درون پمپ می آید. این هوا، توسط پره ها به حرکت در آمده و به سمت لبه خروجی هدایت می شوند. در این نقطه هوا اجازه عبور نداشته و تنها پره ها می توانند از آن عبور نمایند. نتیجه این امر، خارج شدن هوا از کانال خروجی و ایجاد خلا درون مخزن می باشد. هرچه طراحی این پمپ دقیق تر باشد توانایی آن در ایجاد خلا افزایش می یابد. مثلا تماس بیشتر لبه خروجی با پره ها، موجب بازگشت هوای کم تر به داخل پمپ و در نتیجه خلا بهتر می شود. پمپ های ساید چنل با سطح صدای پایین و ایجاد خلا ۳۰ تا ۶۰ درصد، برای استفاده در ساختار جاروبرقی صنعتی مناسب به نظر می آیند. تنوع در جنس پره ها، امکان به کارگیری در صنایع مختلف و قیمت کم در مقایسه با سایر پمپ ها از دیگر ویژگی های این نوع پمپ مکش می باشد.

– پمپ لوب

پمپ مکش لوب
پمپ مکش لوب

پمپ جابجایی مثبت لوب، یکی از انواع پمپ هاست که در رده پر قدرت های این تجهیزات قرار می گیرد. در این پمپ مکش، حداقل دو لوب طراحی شده که روی دو محور جداگانه حرکت می نمایند. با چرخش دو لوب در خلاف جهت یکدیگر و به صورت مماس با هم، هوای ورودی به دام می افتد و به سمت بیرون پمپ حرکت داده می شود. پمپ لوب، سرعت و قدرت مکش بالایی را فراهم آورده و عملکرد بی صدایی دارد. این پمپ ها توانایی ایجاد ۷۰ تا ۸۰ درصد خلا را داشته و از قدرت مکشی ۷ تا ۸ هزار میلی متر آب برخوردار است. پمپ های با لوب دو پره سرعت بیشتری دارند، در حالیکه پمپ های با لوب ۳ پره، دارای قدرت مکش بیشتری هستند. در این پمپ ها هیچ گونه تماسی بین دو فلز برقرار نشده و امکان مکش مواد جامد نیز  وجود دارند.

– پمپ بلید

پمپ مکش بلید
پمپ مکش بلید

پمپ های وکیوم بلید از دو دیسک پروانه ای غیر هم مرکز تشکیل شده اند. دیسک کوچکتر دارای پره بوده و درون دیسک ثابت حرکت می نماید. با چرخش دیسک، پره ها باز شده و با لبه دیسک بیرونی تماس پیدا می کند. این چرخش، موجب حرکت هوای ورودی به پمپ می شود. با مماس شدن پره ها با دیسک بیرونی، هوا محبوس شده و به بیرون از پمپ رانده می شود. پمپ های بلید با توانایی ایجاد ۸۰ تا ۹۰ درصد خلا، مناسب را داشته و قدرت مکشی از ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ متر آب را دار می باشند. هر چه سطح تماس دو دیسک با یکدیگر بیشتر باشد قدرت مکش پمپ افزایش می یابد.

– پمپ ونتوری

پمپ مکش ونتوری
پمپ مکش ونتوری

در ساختار پمپ مکش ونتوری، کانالی برای عبور هوا تعبیه شده که در مسیر خود دارای یک انشعاب است. هوای فشرده از داخل کانال ونتوری عبور نموده و از سمت دیگر خارج می شود. نتیجه این امر، ایجاد خلا در انشعاب ایجاد شده بین مسیر حرکت هوا می باشد. بنابراین هوا از داخل مخزن به بیرون مکش می شود. پمپ های ونتوری، نیازی به موتور نداشته در نتیجه برای به کارگیری دز دستگاه های جاربرقی صنعتی ضدانفجار که در آنها امکان استفاده از موتور الکتریکی وجود ندارد انتخاب مناسبی می باشد.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا