مقالات آموزشی

مزیت های انتقال مواد به روش پنوماتیک

در صنایع مختلف برای انتقال مواد از دو روش مکانیکی و پنوماتیکی استفاده میشود. انتقال مواد به روش مکانیکی توسط نوار نقاله انجام می گیرد. نوار نقاله با بهره گیری از موتور و چرخ دنده کار می کند و به دلیل نبود پوشش مناسب اطراف ریل انتقال، مواد در حین حرکت بر روی نوار نقاله به اطراف پرتاب شده و گرد و غبار در هوا منتشر می شود که باعث ایجاد آلودگی و همچنین اتلاف مواد می گردد. سیستم انتقال پنوماتیک برای انتقال مواد پودری، فله های خشک و مایعات بوده که به دو روش فشار منفی(مکش) و فشار مثبت(دمش) انجام می شود. بطور کلی روش پنوماتیک مزایای بهتری نسبت به روش مکانیکی دارد. از جمله این موارد می توان به عدم ایجاد گرد و غبار و اتلاف مواد به دلیل حرکت مواد در کانال ها و لوله ها،  صرفه جویی در هزینه و با کیفیت تر نگه داشتن محیط اشاره کرد.

 

انتقال مواد صنعتی

انواع روش پنوماتیک

برای انتقال مواد با جریان هوا دو روش وجود دارد: دمش و مکش. در روش دمش هوای فشرده شده مواد را به حرکت در می آورد و در روش مکش جا به جایی مواد توسط ایجاد خلأ صورت می گیرد. از هر دو روش برای انتقال مواد با چگالی بالا و پایین می توان استفاده کرد.

 

 

روش دمش

در این روش، انتقال مواد با تولید جریان هوای پر فشار مثبت به وسیله کمپرسور هوا و یا دمنده صورت می گیرد. سیستم دمش از یک مخزن، لوله های انتقال و یک کمپرسور هوا تشکیل شده است. در این روش مواد بین کمپرسور هوا و مخزن قرار می گیرند و هوای فشرده مواد را به سمت مخزن هل می دهد. سیستم دمش برای انتقال مواد سنگین تر در مسافت های طولانی تر مناسب است.

 

روش مکش

در این روش از مکنده صنعتی و مخزن رابط سایکلون دار استفاده می شود، مکنده صنعتی با ایجاد فشار منفی(خلأ) مواد را مکش می کند و از طریق لوله های اتصال، به مخزن انتقال می دهد. به دلیل شکل مخروطی مخزن عمل تخلیه با سهولت انجام می گردد. از این روش برای مسافت های کوتاه استفاده می شود.

 

 

انتقال مواد صنعتی

مزایای انتقال مواد به روش پنوماتیک

انتقال و جا به جایی مایعات، ذرات ریز، سیمان، نشاسته، شکر، آرد، گلوله های پلاستیکی، رزین، زغال سنگ و … به روش پنوماتیک به راحتی و بدون هدر رفتن مواد و  ایجاد آلودگی و با سرعت بالا صورت می گیرد. از دیگر ویژگی های انتقال پنوماتیک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 

مسیریابی ساده

در انتقال پنوماتیک انتقال مواد از مسیرهای مختلف امکان پذیر بوده و مسیریابی به راحتی شکل می گیرد. انتقال مواد در روش مکانیکی، توسط نقاله فقط در یک خط مستقیم و نهایتا با کمی شیب صورت می گیرد در صورتی که در روش پنوماتیک با استفاده از مکنده مسیریابی بهتر و راحت تر انجام شده و خط انتقال می تواند به صورت عمودی و افقی باشد و نیازی به فوندانسیون ندارد. در محیط هایی که تراکم تجهیزات وجود دارد، استفاده از روش مکنده به دلیل قدرت مانور بالاتر در انتقال، بهتر است. در مقابل در روش مکانیکی به منظور ایجاد خط انتقال نیاز به جا به جایی تجهیزات می باشد و این عمل بسیار هزینه بر است.

 

حفظ بهداشت و ایمنی

در انتقال مواد به روش مکانیکی مواد هنگام عبور از روی نقاله، به دلیل عدم وجود پوشش در اطراف خط انتقال، نشت کرده و به اطراف پراکنده می شوند. نوار نقاله مستقیم بوده و وجود پیچش در مسیر و یا انتقال از یک نقاله به نقاله بعدی موجب انتشار مواد در محیط می گردد و اگر این مواد شیمیایی و خطرناک و آتش زا باشند، امنیت و سلامت محیط و کارمندان و کارگران به خطر افتاده و باید برای جمع آوری این مواد عملیات انتقال را متوقف کرد که باعث صرف هزینه و زمان می شود. همچنین در کارگاه های تولید محصولات غذایی استفاده از روش انتقال مکانیکی بهداشت محیط را تحت تاثیر قرار می دهد اما در انتقال به روش پنوماتیک به دلیل بسته بودن اطراف خط انتقال امکان پخش شدن مواد در محیط وجود ندارد و عملیات انتقال با امنیت بیشتری انجام می شود.

 

نگه داری آسان

انتقال مواد

در روش انتقال مکانیکی به دلیل وجود تعداد زیادی نقاله و قطعات متحرک مانند غلتک، یاتاقان و … نگهداری و رسیدگی به این قطعات هزینه بر بوده و همچنین در این روش برای کنترل خطوط انتقال نیاز به نیروی انسانی زیادی می باشد. عدم رسیدگی بهینه به قطعات باعث بروز حوادث و سوانح می شود. موارد ذکر شده سبب می گردد که کارایی روش مکانیکی نسبت به مکنده کمتر باشد. مکنده صنعتی قطعات متحرک کمتری داشته و در نتیجه استهلاک کمتری دارد. سطح تعمیر و نگهداری مکنده نسبت به اجزاء روش مکانیکی کمتر بوده و در بسیاری از موارد به نظافت دوره ای فیلتر  محدود می گردد. همچنین نصب و احداث خطوط انتقال در این روش بسیار ساده می باشد.

این مطلب را از دست ندهید

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا