مقالات آموزشی

معرفی سیستم فیلتراسیون دستگاه جاروبرقی و انواع مختلف آن

دستگاه جاروبرقی یا مکنده صنعتی، به منظور جمع آوری زباله، گرد و غبار، انتقال مواد، مکش مایعات سنگین و چگال مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهم ترین اجزا در دستگاه های جارو برقی صنعتی و خانگی که تاثیر بسیار زیادی در کیفیت نظافت دارد نوع فیلتر می باشد. انتخاب فیلتر متناسب با نوع آلودگی مانع از بازگشت آلودگی ها به محیط شده و از موتور دستگاه محافظت می نماید. از این رو آگاهی از انواع مدل های سیستم فیلتراسیون دستگاه جاروبرقی و نحوه نظافت آن، در عملکرد بهینه دستگاه تاثیر گذار است. در این مقاله نحوه اثربخشی فیلتر و انواع مختلف آن معرفی و بررسی می گردد.

آشنایی با عملکرد دستگاه جاروبرقی

آشنایی با عملکرد دستگاه جاروبرقی
آشنایی با عملکرد دستگاه جاروبرقی

دسگاه های جاروبرقی در رده خانگی، تجاری و صنعتی تولید می شوند و تمامی آن ها دارای چند بخش اصلی موتور، پمپ مکش و فیلتر هستند. موتور و پمپ دستگاه جاروبرقی صنعتی نسبت به مدل های تجاری و خانگی دارای قدرت بالاتری می باشند. فیلتر یکی دیگر از بخش های مهم جارو برقی است که وظیفه به دام اندازی ذرات ریز و جلوگیری از بازگشت دوباره آن ها به محیط را بر عهده دارد. عملیات مکش توسط دستگاه جاروبرقی ابتدا با مکش گرد و غبار و هوا به داخل انجام می گیرد. سپس خاک و زباله های درشت به مخزن انتقال می یابند و ذرات کوچک تر در داخل فیلتر به دام می افتند.

 

 

 

انواع فیلتر دستگاه جاروبرقی

فیلتر ها از نظر ساختار به چند دسته پاکتی، کیسه ای، ستاره ای و کارتریجی تقسیم می شوند.

انواع فیلتر دستگاه جاروبرقی
انواع فیلتر دستگاه جاروبرقی

– فیلتر پاکتی

فیلتر پاکتی ساده ترین و پر استفاده ترین نوع فیلتر در دستگاه جاروبرقی های تجاری و خانگی می باشد. این فیلتر ها قابل نظافت نبوده و بعد از پر شدن، باید با پاکتی جدید جایگزین شوند.

– فیلتر کیسه ای

فیلتر کیسه ای در جاروبرقی های رده تجاری و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلتر به شکل یک کیسه بزرگ است که دارای منافذی برای عبور هوا می باشد. این فیلتر پلی استری از طریق کمپرسور هوا نظافت می شود.

– فیلتر ستاره ای

فیلتر ستاره ای ساختار منسجمی دارد و با مساحت بالا در ساختار مکنده صنعتی استفاده می شود. نظافت این فیلتر پلی استری از طریق کمپرسور هوا یا به روش تکاننده دستی نظافت می شود.

– فیلتر کارتریجی

فیلتر کارتریجی در جنس های پلی استری یا سلولزی تولید می شود و در ساختار دستگاه جاروبرقی صنعتی وجود دارد. نظافت این فیلتر به کمک سیستم تکاننده دستی یا  ایجاد جریان هوای معکوس امکان پذیر است.

نظافت سیستم فیلتراسیون دستگاه جاروبرقی صنعتی

سیستم فیلتر در دستگاه های جاروبرقی صنعتی ممکن است بعد از مدتی استفاده، دچار گرفتگی شده و نیازمند نظافت یا تعویض باشند. بعضی از فیلتر ها یکبار مصرف بوده و می بایست تعویض شوند. بعضی دیگر نیز به روش های مختلف نظافت شده و چند بار دیگر قابل استفاده هستند. فیلتر هایی که قابل نظافت می باشند، بعد از مدتی استفاده و نظافت مجدد، دچار گرفتگی کامل شده و بایستی تعویض گردند. سیستم نظافت این نوع فیلتر را به دو صورت است :

نظافت سیستم فیلتراسیون دستگاه جاروبرقی صنعتی
نظافت سیستم فیلتراسیون دستگاه جاروبرقی صنعتی

– نظافت دستی

جاروبرقی تجاری و خانگی دارای فیلتر کیسه ای جداشدنی هستند. این فیلتر بعد از گرفتگی و پر شدن، توسط کاربر از دستگاه خارج شده و در سطل زباله تخلیه می گردد. توجه به تناسب فیلتر با مدل جاروبرقی برای تهیه فیلتر مناسب ضروری است.

– نظافت با تکاننده دستی یا اتوماتیک

در مدل هایی از جاروبرقی، سیستم نظافت فیلتر از نوع تکاننده می باشد. در این سیستم کاربر با تکان دادن یک اهرم ( سیستم دستی) یا فشار دادن کلید لرزاننده فیلتر ( اتوماتیک) ، فیلتر را نظافت می نماید. تکان خوردن فیلتر باعث جدا شدن ذرات و تخلیه آن ها به داخل مخزن زباله می گردد. این نوع سیستم نظافتی عموما در دستگاه های جارو برقی صنعتی و تجاری به کارگرفته می شود.

– جریان هوای معکوس

در مدل هایی از مکنده صنعتی، از سیستم جریان هوای معکوس برای نظافت فیلتر بهره برده می شود. در این سیستم با ایجاد خلا در مخزن دستگاه درپوش های واحد سیستم فیلتراسیون بسته می شود، سپس با ورود حجم بالایی هوا درجهت مخالف به داخل مخزن به دلیل اختلاف فشار ایجاد شده و خلا موجود در مخزن آلودگی ها از فیلتر جدا می شوند. در این روش هیچ گونه انرژی از کاربر گرفته نشده و از این رو برای نظافت فیلتر در مکنده های صنعتی بزرگ بسیار مناسب می باشد.

فیلتر اولیه و ثانویه مکنده

فیلتر اولیه و ثانویه مکنده
فیلتر اولیه و ثانویه مکنده

بطور کلی در یک مکنده صنعتی از دو یا چند فیلتر استفاده می شود. یک فیلتر بعنوان فیلتر اصلی عمل می کند و دیگر فیلتر ها به موازات فیلتر اصلی قرار می گیرند. این فیلتر ها اکثرا سیستم فیلتراسیون قوی تری نسبت به فیلتر اولیه دارند و بعنوان فیلتر ثانویه شناخته می شوند. البته فیلتر اولیه و ثانویه می توانند مثل هم باشند و سطح و قدرت فیلتراسیون دستگاه جاروبرقی صنعتی را افزایش دهند. فیلتر هپا با قدرت جذب بالا در به دام انداختن ذرات در حد میکرون یکی از بهترین و کاربردی ترین فیلتر های ثانویه در محیط های صنعتی به حساب می آید.

جنس فیلترهای مکنده صنعتی

جنس فیلتر مکنده صنعتی معمولا سلولزی یا پلی استری می باشد. فیلتر سلولزی زرد رنگ و ارزان قیمت و فیلتر پلی استری سفید رنگ و مقاوم تر است. به طور کلی جنس فیلتر تاثیر بسیاری در طول عمر آن داشته و به کارگیری مواد مرغوب و مقاوم در فیلتر می تواند نیاز به تعویض آن را کاهش دهد.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا