معرفی سیستم فیلتراسیون جاروبرقی و انواع مختلف آن

۱۶ اسفند ۱۳۹۵

دستگاه مکنده صنعتی یا جاروبرقی، به منظور جمع آوری زباله ها و انتقال مواد مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر یکی از بخش های مهم این دستگاه است و به همین جهت آگاهی از انواع مدل های آن، در عملکرد بهینه جاروبرقی تاثیر گذار است. در این مقاله نحوه اثربخشی فیلتر و انواع مختلف آن معرفی و بررسی می گردد.

آشنایی با عملکرد جاروبرقی

جاروبرقیجاروبرقی ها در رده های خانگی، تجاری و صنعتی تولید می شوند و تمامی آن ها دارای چند بخش اصلی موتور، پمپ مکش و فیلتر هستند. موتور و پمپ جاروبرقی های صنعتی نسبت به مدل های تجاری و خانگی دارای قدرت بالاتری می باشند. فیلتر یکی دیگر از بخش های مهم جارو برقی است که وظیفه به دام اندازی ذرات ریز و جلوگیری از بازگشت دوباره آن ها به محیط را بر عهده دارد. عملیات مکش توسط جاروبرقی ابتدا با مکش گرد و غبار و هوا به داخل انجام می گیرد. سپس خاک و زباله های درشت به مخزن انتقال می یابند و ذرات کوچک تر در داخل فیلتر به دام می افتند.

 

 

 

فیلتر اولیه و ثانویه مکنده

فیلتر جاروبرقیبطور کلی مکنده ها از دو یا چند فیلتر استفاده می نمایند. یک فیلتر بعنوان فیلتر اصلی عمل می کند و دیگر فیلتر ها به موازات فیلتر اصلی قرار می گیرند. این فیلتر ها اکثرا سیستم فیلتراسیون قوی تری نسبت به فیلتر اولیه دارند و بعنوان فیلتر ثانویه شناخته می شوند. البته فیلتر اولیه و ثانویه می توانند مثل هم باشند و سطح و قدرت فیلتراسیون را افزایش دهند. فیلتر هپا با قدرت جذب بالا در به دام انداختن ذرات در حد میکرون یکی از بهترین و کاربردی ترین فیلتر های ثانویه در محیط های صنعتی به حساب می آید.

جنس فیلترهای مکنده صنعتی

جنس فیلتر مکنده صنعتی معمولا سلولزی یا پلی استری می باشد. فیلتر سلولزی زرد رنگ و ارزان قیمت و فیلترر پلی استری سفید رنگ و مقاوم تر است.

 

سیستم نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتی

فیلتر ها بعد از مدتی استفاده، دچار گرفتگی شده و نیازمند نظافت یا تعویض هستند. بعضی از فیلتر ها یکبار مصرف بوده و می بایست تعویض شوند. بعضی دیگر نیز به روش های مختلف نظافت شده و چند بار دیگر قابل استفاده هستند. فیلتر هایی که قابل نظافت می باشند، بعد از مدتی استفاده و نظافت مجدد، دچار گرفتگی کامل شده و بایستی تعویض گردند. سیستم نظافت این نوع فیلتر را به دو صورت است :

۱فیلتر پاکتی-نظافت دستی : جاروبرقی تجاری و خانگی دارای فیلتر کیسه ای جداشدنی هستند. این فیلتر بعد از گرفتگی، توسط کاربر از دستگاه خارج شده و در سطل زباله تخلیه می گردد.

۲-نظافت با تکاننده دستی یا اتوماتیک : در مدل هایی از جاروی صنعتی، سیستم نظافت فیلتر از نوع تکاننده می باشد. در این سیستم کاربر با تکان دادن اهرم ( سیستم دستی) یا فشار دادن کلید لرزاننده فیلتر ( اتوماتیک) ، فیلتر را نظافت می نماید. تکان خوردن فیلتر باعث جدا شدن ذرات و تخلیه آن ها به داخل مخزن زباله می گردد.

۳-جریان هوای معکوس : در مدل هایی از مکنده صنعتی، از سیستم جریان هوای معکوس برای نظافت فیلتر بهره برده می شود. در این سیستم بعد از بسته شدن دهانه اصلی دستگاه، هوا در جهت مخالف وارد مخزن می شود.

 

انواع فیلتر از نظر ساختار و شکل ظاهری

فیلتر ها از نظر ساختار به چند دسته پاکتی، کیسه ای، ستاره ای و کارتریجی تقسیم می شوند.

۱فیلتر جاروبرقی-فیلتر پاکتی

فیلتر پاکتی ساده ترین و پر استفاده ترین نوع فیلتر در جاروبرقی های تجاری و خانگی می باشد. این فیلتر ها قابل نظافت نبوده و بعد از پر شدن، باید با پاکتی جدید جایگزین شوند.

۲-فیلتر کیسه ای

فیلتر کیسه ای در جاروبرقی های رده تجاری و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلتر به شکل یک کیسه بزرگ است که دارای منافذی برای عبور هو می باشد. این فیلتر پلی استری از طریق کمپرسور هوا نظافت می شود.

۳-فیلتر ستاره ای

فیلتر ستاره ای ساختار منسجمی دارد و با مساحت بالا در ساختار جاروبرقی های صنعتی استفاده می شود. نظافت این فیلتر پلی استری از طریق کمپرسور هوا یا به روش تکاننده دستی نظافت می شود.

۴-فیلتر کارتریجی

فیلتر کارتریجی در جنس های پلی استری یا سلولزی تولید می شود و در ساختار جاروبرقی های صنعتی وجود دارد. نظافت این فیلتر به کمک سیستم تکاننده دستی یا  ایجاد جریان هوای معکوس امکان پذیر است.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :