مقالات آموزشی

ضدعفونی کردن بیمارستان با کفشوی بیمارستانی

خدمات بهداشتی درمانی یکی از ارکان اصلی در همه کشورهای دنیا است و بر همین اساس بیمارستان ها، درمانگاه ها، کلینیک ها، مطب های پزشکی و به طور کلی تمامی فضاهای پزشکی درمانی همواره باید به صورت استاندارد تمیز نگه داری شوند. طی فرآیند نظافت محیط های درمانی علاوه بر این که به ارتقای بهداشت و تمیزی محیط اهمیت دارد، باید به سلامت و ایمنی نیروهای خدماتی و دیگر افراد حاضر در محیط توجه شود. بیمارستان ها در طول شبانه روز رفت و آمدهای زیادی دارند و بنابراین سطح زمین در این محیط ها در معرض آلودگی شدید قرار می گیرد و نیروهای انسانی مجبور هستند زمان زیادی برای نظافت و شستشوی سطوح کف اختصاص دهند. در این هنگام ضدعفونی کردن بیمارستان با کفشوی بیمارستانی راهکاری ایده آل و موثر خواهد بود.

 

برای بسیاری از مراکز درمانی هنوز سطل و تی روش هایی رایج برای تمیز نمودن کف زمین می باشد. یکی از مشکلات این روش این است که تی استفاده شده و آلوده دوباره وارد سطل حاوی محلول شوینده می شود که این محلول را آلوده کرده و در نتیجه آن آلودگی به دیگر سطوح انتقال پیدا می کند. این در حالی است که در ده های گذشته با پیشرفت فناوری تجهیزات ویژه ای مانند کفشوی بیمارستانی برای نظافت طراحی شده که عملیات نظافت و شستشوی محیط های بزرگ و پر رفت و آمد را دگرگون سازد. تجهیزات تخصصی نظافت کف عملکرد بسیار بهتر و برتری را ارائه می دهند که بر کیفیت، دقت و سرعت عمل شستشو می افزاید.

 

کفشوی بیمارستانی
شیوه سنتی نظافت

 

چرا روش سنتی برای شستشوی زمین مناسب نیست؟

 • این ابزارها کثیف و دست و پاگیر هستند
 • کارآمد نیستند
 • به استخوان ها و ستون فقرات کاربر آسیب می رساند
 • سطح زمین خیس باقی می ماند و باعث لغزندگی می شود
 • بهداشتی نیستند

 

شستشوی کف بیمارستان با کفشوی بیمارستانی

دستگاه های کفشوی بیمارستانی مزایایی را ارائه می دهند که به راحتی با روش های سنتی به دست نمی آید. مهم ترین مزیت های آن عبارت اند از:

 • تمیز و مرتب هستند
 • بسیار کارآمد و باکیفیت هستند
 • به صرف نیرو و انرژی زیاد نیاز ندارند
 • بهداشتی هستند
 • احتمال خطرات لغزندگی را به حداقل می رسانند
 • زمین خیس نمی ماند و مخازن به راحتی تخلیه و پر می شوند

ماشین آلات مکانیزه نظافتی مانند کفشوی بیمارستانی که با برق یا باتری کار می کنند نه تنها کارآمدتر هستند بلکه پایداری و طول عمر بالاتری دارند، مصرف آب، مواد شیمیایی و تولید زباله را به حداقل می رساند. ضدعفونی کردن بیمارستان با کفشوی بیمارستانی در همه بخش ها از جمله راهروها، سالن ها، اتاق های بستری، اتاق عمل و … کاربرد دارد و به عنوان یک راهکار مراقبتی کف محیطی بهداشتی تر و ایمن تر فراهم می آورد.

 

ضدعفونی کردن بیمارستانی با کفشوی بیمارستان
ضدعفونی کردن بیمارستان با کفشوی بیمارستانی

 

اهمیت ضدعفونی کردن بیمارستان با کفشوی بیمارستانی

محیط های درمانی نه فقط به یک نظافت و شستشوی ساده بلکه به ضدعفونی اساسی نیاز دارند. سطح زمین در بیمارستان ها وسیع ترین ناحیه است که باید تمیز گردد. کف بیمارستان با باکتری ها و ویروس ها، گرد و خاک کف کفش، جا به جایی ترولی ها، ریختن زباله های بیمارستانی، خون و … آلوده می شود. میکروب ها و پاتوژن هایی هستند که توسط بیماران و کارکنان در محیط پراکنده شده که برخی به راحتی با گرد و غبار هوا ترکیب شده و برخی دیگر روی سطوح و در میان ترک ها و درزها باقی می مانند. این رویدادها نشان دهنده اهمیت و ضرورت تمیز کردن و ضدعفونی کردن بیمارستان ها هستند.

نظافت بیمارستان با راه حل های ساده آغاز می شود. استفاده از یک جاروبرقی و دستگاه کفشوی بیمارستانی به خودی خود بخش قابل توجهی از میکروارگانیسم ها را از بین می برد و در کنار آن محلول های ضدعفونی کننده بیمارستانی نیز برای حذف عفونت های بیمارستانی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشند. برخی از این محلول ها به همراه کف شوی صنعتی قابل استفاده هستند.

سطح زمین در مراکز پزشکی عامل انتقال بسیاری از بیماری ها به شمار می آیند؛ اگر چه به طور مستقیم بیمار با زمین تماس ندارد ولی رفت و آمدها و جا به جایی ها میکروب و باکتری را در هوا پراکنده کرده و به افراد منتقل می کند.

در چنین شرایطی داشتن برنامه ریزی های دقیق و منظم برای نظافت و ضدعفونی کردن بیمارستان با کفشوی صنعتی بیمارستانی باید در اولویت قرار داده شود. دستگاه های تخصصی آنتی باکتریال در طول سه روز کاری تا ۹۹/۹۹ درصد میکروب ها و باکتری ها را از میان برداشته و به ارتقای سطح بهداشت محیط کمک چشمگیری می کنند. استفاده از دستگاه های اسکرابر متداول به همراه مواد شوینده و ضدعفونی کننده مناسب می تواند راهکار دیگری برای ضدعفونی بیمارستان ها به شمار آید.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا