مقالات آموزشی

چک لیست نظافت مدارس و مراکز آموزشی

نظافت و بهداشت عمومی همیشه بخش مهمی از روال و نگهداری مدارس و مراکز آموزشی بوده است، اما در عصر همه گیری بیماری های واگیر دار مثل کرونا، اهمیت آن به میزان جدی افزایش یافته و والدین برای بازگشت فرزندانشان به محیط مدارس نگرانی های بهداشتی بسیاری دارند. امروزه وظیفه همگان است که با رعایت بهداشت و نظافت عمومی از سلامت خود و سایرین مراقبت کنند. استفاده از چک لیست های نظافت در مدرسه و مراکز آموزشی میتواند به میزان زیادی در بهبود کیفیت نظافت و نظارت بر عملکرد بهینه آن تاثیر گذاری داشته باشد.

برای جلوگیری از شیوع ویروس ها در محیط های آموزشی و حفظ شادی و امنیت بیشتر همه در مدرسه تنظیم برنامه نظافت روزانه و یا چک لیست نظافت مدرسه ضروری است. در ادامه این مقاله، ما برای شما نکات و موارد نظافتی از هر جانب جهت نظافت در مدارس را به صورت دستورالعمل نظافت مدارس و مراکز آموزشی فراهم کرده ایم. همچنین شما میتوانید این چک لیست نظافت را به صورت فایل PDF دریافت کنید و با بهره گیری از آن محیط مدرسه شما از بهداشت با کیفیت بالا برخوردار شده و سلامت دانش آموزان و مسئولین آموزش در آن به طور شایسته تامین گردد.

استفاده از تجهیزات نظافت مکانیزه در اجرای چک لیست نظافت مدرسه

تجهیزات مورد نیاز برای اجرای دستورالعمل نظافت

کاربرد روش ها و شیوه های دستی نظافت در محیط مدارس در بسیاری موارد نه تنها کمکی به نظافت نمیکند، بلکه در انتشار و گسترش آلودگی ها تاثیر بسیار دارد. از این رو استفاده از تجهیزات مکانیزه نظافت میتواند به صورت بهینه و کامل محیط را نظافت کرده و از اجرای نظافت با کیفیت اطمینان حاصل نماید. از تجهیزات و دستگاه های قابل استفاده در اجرای دستورالعمل نظافت محیط مدارس و مراکز آموزشی میتوان به انواع اسکرابر های دستی و سرنشین دار، سوییپر های صنعتی، واترجت یا دستگاه کارواش و ترولی های خدماتی و نظافت اشاره داشت. بکار گیری این تجهیزات در نظافت مدرسه به افزایش بهره وری و کیفیت نظافت منجر شده و با افزایش سرعت آن در کاهش هزینه های فرایند تاثیر گذاری بسیار خواهد داشت.

در چک لیست، نظافت چه مکان هایی از اهمیت برخوردارند؟

چک لیست نظافت مدرسه و محیط آموزشی به تمامی بخش ها و محیط های یک مرکز آموزشی توجه داشته و نظافت کامل و جامع آن ها را شامل میشود. از کوچکترین و نادیده گرفته شده ترین بخش های ساختمان، مانند دستگیره های درب و نرده ها تا نظافت سالن ها و پنجره ها در این دستورالعمل نظافت مراکز آموزش و مدارس گنجانده شده تا محیط مدرسه به طور کامل از نظر نظافتی مورد بررسی قرار گیرد.

بخش ها و محیط هایی که در طی اجرای این چک لیست نظافت مورد بررسی قرار میگیرند عبارتند از:

 • کلاس های آموزشی
 • دفاتر اداری
 • آبدارخانه و سالن غذاخوری
 • راهرو ها و سالن ها
 • سالن ورزشی و محوطه حیاط
 • سرویس های بهداشتی

دانلود چک لیست نظافت مدرسه

نظافت کلاس های آموزشی در مدرسه

دانش آموزان و معلمان زمان زیادی را با هم در کلاسهای درس می گذرانند. این فضاهای سرپوشیده می تواند بستر مناسبی برای انتقال میکروب ها باشد. تمیز کردن روزانه خوب آنها باید در لیست اولویت های شما قرار گیرد. استفاده از تجهیزات درست و مناسب در نظافت محیط کلاس آموزشی در مدرسه به اجرای بهینه و با کیفیت نظافت منجر شده و در ارتقا سلامت افراد تاثیر گذار خواهد بود.

چک لیست نظافت مراکز آموزشی
کلاس های آموزشی
محیط ابزار پیشنهادی وضعیت
نظافت تمام درها و دستگیره ها دستمال تنظیف
پاک کردن میز ها و صندلی ها دستمال تنظیف
شستشو و نظافت کفپوش ها اسکرابر دستی – پولیشر صنعتی
تخلیه سطل های زباله و تعویض کیسه ها ترولی نظافت
نظافت تجهیزات آموزشی غبار گیر – دستمال تنظیف
نظافت کلید و پریز دستمال تنظیف
نظافت شیشه و پنجره ها مواد شوینده – شیشه شوی

چک لیست نظافت سرویس بهداشتی

اهمیت نظافت محیط سرویس های بهداشتی از هیچکس پنهان نیست. توالت ها و سرویس های بهداشتی نقطه مهمی برای گسترش و انتقال میکروب ها از فردی به فرد دیگر است. فرایند نظافت کامل و بهینه برای این بخش ها در هر مدرسه کاملاً ضروری است. در نظافت سرویس های بهداشتی مدرسه استفاده از تجهیزات مکانیزه نظافت نه تنها کیفیت مطلوب نظافت محیط را به همراه دارد، بلکه در حفظ سلامت نیروی خدماتی نیز تاثیر گذار خواهد بود.

چک لیست نظافت مدارس
سرویس بهداشتی مدرسه
محیط ابزار پیشنهادی وضعیت
نظافت سرویس ها مواد شوینده – ضدعفونی کننده ها
تمیز کردن دستگیره ها دستمال تنظیف
پر کردن مخازن مایع دستشویی مایع دستشویی – مواد شوینده
نظافت و پاک سازی آینه ها و شیشه ها دستمال تنظیف
نظافت سینک و روشویی مواد شوینده
نظافت تجهیزات کلید و پریز، خشک کن دست و سایر تجهیزات دستمال تنظیف
کف پاکسازی با استفاده از تجهیزات نظافتی اسکرابر دستی – دستگاه کارواش
تخلیه سطل های زباله و تعویض کیسه ها ترولی نظافت

نظافت دفاتر اداری مراکز آموزشی

کارکنان باید با تمام تلاش های مدرسه برای تمیز نگه داشتن و رعایت نکات بهداشتی خوب رفتار کنند، بنابراین امیدوارم اتاق ها و دفاتر کارکنان شما نیازی به توجه منظم نداشته باشند. با این وجود، این مناطق به نظافت هفتگی نیاز دارند. استفاده از ابزار های نظافت کارآمد در نظافت محیط اداری مدارس بهداشت مناسب محیط را تامین خواهد نمود.

چک لیست نظافت مدرسه
دفاتر اداری مراکز آموزشی
محیط ابزار پیشنهادی وضعیت
نظافت تمام درها و دستگیره ها دستمال تنظیف
تمیز کردن کلید و پریز و تجهیزات رفاهی ( کتری، ماکرویو و …) دستمال تنظیف
غبار گیری و نظافت تجهیزات کامپیوتری (موس، کیبورد، مانیتور و پرینتر ها) دستمال تنظیف
گرد گیری و نظافت میز ها و صندلی ها دستمال تنظیف
نظافت میز، کمد، سینک و تجهیزات آبدارخانه مواد شوینده – دستمال تنظیف
تمیز کردن شیشه و پنجره های اتاق ها شیشه شوی
شستشو و نظافت کفپوش ها اسکرابر دستی – پولیشر صنعتی

دانلود چک لیست نظافت مدارس

نظافت راهرو ها و سالن های ورزشی

محیط هایی مانند راهرو ها، سالن های همایش و یا سالن های ورزشی از بزرگترین مناطق موجود در محیط مدرسه شما هستند و مراجعین زیادی از خارج از مدرسه به جمعیت و استفاده از این بخش ها می افزایند. در صورت عدم رعایت نظافت و تمیز نشدن مطلوب، سالن اصلی یا سالن ورزشی مرکز آموزشی شما یک کانون بالقوه برای گسترش میکروب است، که میتواند به گسترش و انتشار آلودگی ها منجر شود. در نظر داشتن برنامه و دستورالعمل نظافتی برای این مناطق از مهمترین اقدامات شما در حفظ سلامت دانش آموزان و مربیان خواهد بود.

چک لیست نظافت مراکز آموزشی
راهرو ها و سالن های ورزشی
محیط ابزار پیشنهادی وضعیت
شستشو و نظافت کفپوش ها اسکرابر سرنشین دار – پولیشر صنعتی
نظافت در و دستگره ها دستمال تنظیف
شستشوی شیشه و پنجره ها شیشه شوی
غبار گیری و نظافت صندلی ها مبل شوی صنعتی
نظافت و ضدعفونی سازی تجهیزات ورزشی واترجت صنعتی
نظافت کامل و شستشوی سطوح و تجهیزات رختکن اسکرابر دستی – واترجت صنعتی

نظافت آبدارخانه

هرجا که از غذا و نوشیدنی استفاده می شود، میکروب ها به راحتی پخش می شوند. اهمیت نظافت این بخش به دلیل حضور افراد و دانش آموزان برای صرف غذا بسیار بالا است. کاربرد تجهیزات مکانیزه نظافت برای نظافت سطوح و شستشوی تجهیزات آشپزخانه یا آبدارخانه و سالن غذاخوری حائز اهمیت است. تجهیزاتی همچون اسکرابر ها، پولیشر ها و واترجت های صنعتی میتوانند به طور کامل و جامع در نظافت این محیط ها مورد استفاده قرار گرفته و کیفیت مطلوب را به همراه داشته باشند.

چک لیست نظافت مدارس
آبدارخانه و سالن غذاخوری مدرسه
محیط ابزار پیشنهادی وضعیت
نظافت و تخلیه سطل های زباله، تعویض کیسه ها ترولی نظافت
نظافت و شستشوی کامل کفپوش ها اسکرابر دستی – پولیشر صنعتی
تمیز کردن میز ها و صندلی ها جاروبرقی صنعتی – مبل شوی صنعتی
نظافت و شستشوی محیط آشپزخانه و تجهیزات واترجت صنعتی
شستشوی شیشه و پنجره ها شیشه شوی
شستشو و نظافت تجهیزات غذاخوری (قاشق، چنگال، سینی ها و بشقاب ها)

چک لیست نظافت محوطه مدرسه

محوطه باز حیاط یا پارکینگ در مجموعه آموزشی نیز از چک لیست نظافت مدرسه نباید جا بماند. باز بودن محوطه و گسترگی آن میتواند فرایند نظافت دستی را دچار دشواری هایی کند. این امر استفاده از تجهیزات و دستگاه های مکانیزه نظافت در این محیط را اهمیت میبخشد. افزایش سرعت، کیفیت و توان نظافت نیروی خدماتی از اصلی ترین دلایل استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی همچون انواع سوییپر ها، تجهیزات نماشویی و واترجت ها برای حفظ نظافت محوطه مراکز آموزشی است که باید در دستورالعمل نظافت مدرسه ها قرار گیرد.

چک لیست نظافت مدرسه
محوطه حیاط مراکز آموزشی
محیط ابزار پیشنهادی وضعیت
نظافت و جمع آوری زباله ها از سطح حیاط سوییپر صنعتی – جاروبرقی صنعتی
شستشوی سطح اسکرابر سرنشین دار
تخلیه سطل ها و تعویض کیسه های زباله ترولی نظافت
نظافت و شستشوی نمای بیرونی ساختمان و پنجره ها واترجت صنعتی – نماشوی صنعتی

در چک لیست نظافت محیط مدرسه چه بخش هایی اهمیت بیشتری دارد؟

در هر چک لیست نظافت تمرکز روی سطوحی است که ما مرتباً با آن روبرو می شویم و از آن استفاده میکنیم. همانطور که در لیست های بالا مشاهده کردید، فرایند نظافت محیط های گوناگون به بخش های کوچکتر تقسیم شد، تا شما هر بخش را به طور دقیق مورد نظافت قرار دهید. این بخش ها برای نمونه ها عبارتند از:

 • دستگیره درها و درها
 • میزها
 • آستانه پنجره
 • لوازم التحریر
 • کلیدهای روشنایی
 • صندلی ها

دانلود چک لیست نظافت مدرسه

علاوه بر این ها، هر آنچه ما مستقیماً به آن دست می زنیم باید شامل فرایند نظافت منظم باشد. همه ما هر روز صبح کفش های خود را برای پوشیدن لمس می کنیم و میکروب ها را روی آنها منتقل می کنیم. سپس آن را به کفپوش های مدرسه منتقل کرده و توسط شخص دیگری که روی آنها راه می رود برداشته و به بخش دیگری انتقال می یابند. در نتیجه، کفپوش ها در محیط هایی مانند راهروها ، ورودی ها و سالن های اجتماعات باید در چک لیست نظافت روزانه مراکز آموزشی و مدرسه ها در اولویت قرار گیرند.

نظافت سالن ورزشی مدارس با تجهیزات مکانیزه نظافت

هر چند وقت یکبار چک لیست نظافت مدرسه را اجرا کنیم؟

منابع مالی در اکثر مدارس بسیار اندک است، اما از اهمیت تمیز کردن و نظافت محیط مدرسه نمیتوان چشم پوشید (به ویژه هنگامی که به جهان پس از کووید می رسیم). مدارس باید هر روز نظافت شوند، اما اختصاص زمان مورد نیاز برای این فرایند دشوار است. بنابراین، استفاده از تجهیزات مکانیزه نظافت در این محیط ها بر طبق چک لیست و دستورالعمل نظافت مدارس و مراکز آموزشی میتواند به مدیریت بهتر منابع مالی مجموعه کمک کرده و کیفیت مطلوب نظافت را به همراه داشته باشد. برای سایر موارد نظافت که به آنها اشاره نشده میتوانید با تنظیم یک برنامه چرخش هفتگی نظافت آنها را انجام دهید.

برای اجرای چک لیست نظافت مدرسه به چه تجهیزاتی نیاز خواهید داشت

یک برنامه و دستورالعمل نظافت خوب فقط با منابع و تجهیزات مناسب می تواند حفظ شده و تنیجه مطلوب داشته باشد. استفاده از ابزار های نظافت و تجهیزات نظافت مکانیزه مانند ترولی ها، اسکرابر صنعتی دستی و سرنشین دار، دستگاه سوییپر، کارواش یا واترجت صنعتی و نماشوی به همراه مواد شوینده دستمال های تنظیف خوشبوکننده های هوا، شیشه شوی ها و جاروبرقی ها مواد ضدعفونی کننده و سایر موارد میتواند به اجرای هرچه بهتر فرایند نظافت در مجموعه آموزشی کمک نماید.

توجه به نظافت کامل و جامع مرکز آموزشی در چک لیت و دستورالعمل نظافت مدرسه

سایر نکات تمیز کردن با بهترین شیوه

در اجرای دستورالعمل نظافت مجموعه، برخی موارد دیگر نیز میتواند به بهینه شدن این فرایند مخصوصا در دوران شیوع ویروس کرونا (COVID-19) کمک شایان نماید.

 • رعایت بهداشت در مدرسه وظیفه همه است: با توجه به تعداد زیادی از افراد که هر روز در مدرسه شما حرکت می کنند، تنها کاری که تیم نظافت می دهد وجود دارد، برای حفظ سلامت محیط کافی نیست. تشویق سایرین به رعایت بهداشت و عمل به اصول نظافت فردی و اجتماعی نیز می تواند کمک بزرگی باشد. موارد ساده ای مانند نظافت بعد از خود و شستن دست ها ممکن است کوچک به نظر برسند اما می توانند همه چیز را تغییر دهند.
 • از راه اندازی ایستگاه های ضدعفونی خجالت نکشید: می توانید با نصب ایستگاه های نظافت و ضد عفونی در اطراف مدرسه، کارکنان و دانش آموزان خود را برای پیروی از بهترین شیوه های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا آسان کنید. غذاخوری ها، راهروها و کلاس های درس مکان های ایده آلی برای ایجاد ایستگاه نظافتی پر از حوله دست و مواد ضدعفونی کننده هستند.
 • از علائم برای ایمنی و یادآوری استفاده کنید: راه دیگری که می تواند اهمیت نظافت را یادآور شود، استفاده از علائم و پوسترها است. یادآوری سریع برای شستن دست ها یا جمع آوری درست زباله هایمان، محیطی تمیز و مرتب برای همه ما ایجاد می کند.
 • اهمیت نظافت را به خاطر بسپارید: اگر همه گیری ویروس کرونا یک چیز را به ما یادآوری کرده باشد، این است که بهداشت در محیطی مانند مدرسه از اهمیت بالایی برخوردار است. به خود و همه اطرافیان خود یادآوری کنید که کوتاهی در این موضوع مهم می تواند پیامدهای بسیار منفی برای همه افراد مرتبط با مدرسه داشته باشد.

دانلود چک لیست نظافت مدارس

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا