مقالات آموزشی

اهمیت استفاده از جاروبرقی صنایع نساجی

در صنایع تولیدی وجود آلاینده ها و ضایعات از جمله مواردی است که نمی توان آن را از بخش تولید جدا کرد. این آلاینده ها در خط تولید می توانند مشکلات جدی را به وجود آورند که حل این مشکلات علاوه بر هزینه بر بودن زمانبر می باشد. علاوه بر این وجود آلودگی در خط تولید می تواند بر روی کیفیت محصول تولید شده تاثیر گذارد. صنایع نساجی هم از این موضوع مستثنی نبوده و وجود آلاینده هایی مانند پرز، نخ و گرد و غبار سبک می تواند بر روی خط تولید تاثیر منفی داشته باشد. علاوه بر این وجود این آلاینده ها می تواند بر روی سلامتی کارکنان تاثیر منفی گذاشته و مشکلات تنفسی برای آن ها ایجاد کند. در نتیجه لازم است تا با استفاده از دستگاه نظافت صنعتی نظیر جاروبرقی صنایع نساجی این آلودگی ها با کیفیت بالا از میان برداشته شوند.

لزوم به کارگیری نظافت مکانیزه در صنایع نساجی

به کارگیری دستگاه های نظافت صنعتی در مراکز مختلف دلایل متعددی دارد از جمله برخی از این دلایل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

دشواری نظافت سنتی

با توجه به نوع آلاینده هایی که در صنعت نساجی وجود دارد نظافت این نوع محیط ها، کاری سخت و دشوار می باشد و در واقع می توان گفت با توجه به وسعتی که خط تولید این صنایع دارد نظافت آن ها به طور دستی تقریبا ناممکن است و حتی اگر ممکن هم باشد کاری طاقت فرسا، زمان بر و با هزینه بالا خواهد بود. بنابراین لازم است در این صنایع از نظافت مکانیزه استفاده کرد.

پراکنده شدن آلاینده ها

از جمله مشکلاتی که برای نظافت در صنعت نساجی وجود دارد می توان به پراکنده شدن سریع الیاف سبک در محیط کارخانه و بر روی تجهیزات و دستگاه ها اشاره نمود. از این رو به دلیل سبک و ریز بودن آلاینده ها باید جاروبرقی صنعتی، با فیلتر مناسب به کارگرفت. جارو برقی صنایع نساجی دستگاهی است که این ویژگی به طور کامل در آن دیده می شود و به راحتی می تواند این مشکلات در حوزه نظافت را از بین ببرد.

لزوم به کارگیری نظافت مکانیزه در صنایع نساجی
لزوم به کارگیری نظافت مکانیزه در صنایع نساجی

ساختار جاروبرقی صنایع نساجی

برای این که بتوان با کارکرد و ویژگی های جاروبرقی صنایع نساجی آشنا شد لازم است تا در ابتدای کار ساختار آن را مورد بررسی قرار داد. در ساختار یک جارو برقی صنعتی سه بخش مهم وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها پرداخته می شود.

پمپ

در ساختار مکنده صنعتی نساجی به عنوان دستگاه نظافت مکانیزه از یک پمپ مکنده استفاده شده است که توان بالایی دارد و این پمپ توسط موتور فعال می شود. پمپ مکنده با مکش هوا به داخل باعث به وجود آمدن خلا و اختلاف فشار در داخل و خارج جاروبرقی می گردد. این اختلاف فشار موجب ورود آلاینده هایی مانند نخ، گردو غبار، پنبه و … به داخل جاروبرقی می شود.

فیلتراسیون

بخش دیگری که در ساختار جاروبرقی صنایع نساجی به چشم می خورد و از اهمیت بالایی برخوردار است بخش فیلتراسیون می باشد. فیلتراسیون در جاروبرقی صنایع نساجی باعث جذب آلاینده های ریز شده و از بازگشت دوباره ی آن ها به محیط جلوگیری می کند.

مخزن

نگه داری آلودگی ها پس از مکش در مخزن انجام می پذیرد. حجم مخزن تعیین کننده سرعت انجام عملیات نظافتی بوده و تخلیه آسان آن یک عامل مهم در انتخاب مکنده صنعتی نساجی می باشد.

مزایای استفاده از جاروبرقی صنایع نساجی

از جمله برخی از این مزایا عبارتند از:

– جارو برقی صنایع نساجی این ویژگی را دارد که امکان نظافت دورترین بخش از ماشین آلات را فراهم می نماید و هم چنین در جمع آوری آسان الیاف سبک و غبار می تواند بسیار کمک کننده باشد.
– امکان نصب نازل های مختلف بر روی این جاروبرقی ها وجود داشته تا بتوان برای نظافت سطوح مختلف از آن ها استفاده کرد.
– سیستم فیلتراسیون قوی و مناسب که برای فیلتر الیاف سبک لازم است در این دستگاه ها به کارگرفته شده است.
– یکی از نکات قابل توجه در رابطه با جاروبرقی صنایع نساجی این است که این دستگاه ها علاوه بر جمع کردن مواد خشک این توانایی را دارند که مواد مایع را هم جمع کنند و این موضوع در قسمت رنگرزی و چاپ در صنعت نساجی بسیار حائز اهمیت است.
– به کارگیری دستگاه های جاروبرقی صنایع نساجی در انواع دائم کار با تجهیز به موتور توربینی این امکان را به وجود می آورد تا استفاده از دستگاه به طور مستمر و پیوسته در زمان های طولانی بدون وقفه صورت پذیرد.
– در صنایع نساجی صدای دستگاه ها و تجهیزات به قدری بالا است که ایجاد یک صدای دیگر می تواند برای کارکنان غیر قابل تحمل باشد. به همین دلیل لازم است صدای جاروبرقی پایین باشد. درنتیجه می توان از انواع مکنده صنعتی با این ویژگی استفاده نمود.

مزایای استفاده از جاروبرقی صنایع نساجی
مزایای استفاده از جاروبرقی صنایع نساجی

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا