مقالات آموزشی

پاسخ به ۸ سوال در مورد شستشوی سطوح بتنی با واترجت صنعتی

سطوح بتنی در بسیاری از محیط ها برای سطوح کف، دیوار ها و … استفاده می شود. شستن بتن بطور منظم باعث افزایش طول عمر و حفظ زیبایی آن می گردد. تشخیص اینکه چه زمانی سطح بتنی نیاز به تمیز کردن دارد، امر دشواری است زیرا خاک و آلودگی بر روی این سطوح به کندی انباشته می شوند. اما زمانیکه شستشوی سطوح بتنی انجام می شود، نتیجه بدست آمده کاملا محسوس است. راه های مختلفی برای شستن سطوح بتنی وجود دارد که در بین آنها، استفاده از دستگاه واترجت صنعتی یکی از بهترین روش هاست. شستن سطوح بتنی با واترجت  که با اعمال آب پر فشار انجام می شود، مزایای متعددی را فراهم آورده است. در این مقاله به ۸ سوال رایج در ارتباط شستشوی سطوح بتنی با واترجت صنعتی پاسخ داده می شود.

 

آماده سازی سطوح بتنی قبل از شستشو با واترجت

اگر قصد نظافت هر نوع سطح بتنی از سطوح کف تا دیوار و .. را دارید، از آماده بودن ان سطح برای شستشو اطمینان حاصل کنید. این کار در پروژه­های طولانی کار شما را بسیار ساده خواهد کرد. به این ترتیب شروع کنید:

  • هر نوع مانعی را از سر راه بردارید.
  • برای جلوگیری از آسیب دیدگی احتمال گل و گیاه ، آنها را بپوشانید.
  • از پوشیده بودن سیم ها و پریزهای برق اطمینان حاصل کنید.
  • جسم یا توده های آلودگی سست را از سر راه بردارید.

 

آیا میتوان با واترجت هر سطح بتنی را شستشو داد ؟

اگر طبق شیوه پیشنهاد شده از سوی تولید کننده عمل کنید، کارواش صنعتی برای نظافت کلیه سطوح بتنی مناسب هستند. اکثر سطوح بتنی را میتوان با واترجت نظافت کرد. اما از شستن سطوح نقاشی شده یا دارای چاپ بپرهیزید، چرا که فشار پاشش ممکن است طرح و نقش را کاملا پاک کند. همچنین استفاده از واترجت برای شستن سطوح بتنی سنگفرش ها مناسب است. هر زمان از مقاومت سطح مورد نظر در برابر فشار آب واتر جت صنعتی مطمئن نبودید، بهتر است از یک محدوده­ کوچک شروع کنید. از سطحی شروع کنید که در دید عموم نیست و اثر فشار آب بر روی آن بخش را ببینید. در صورت اطمینان از این موضوع، سایر بخش ها را با دستگاه واترجت شستشو دهید.

 

شستن سطوح بتنی با واترجت صنعتی
شستن سطوح بتنی با واترجت صنعتی

چطور سطح وسیع بتنی را با سرعت نظافت کنیم؟

اگر در حال نظافت یک سطح صاف بتنی هستید، حرکت دادن دستگاه در محیط بسیار زمان بر خواهد بود. در اینصورت باید از واترجتی که دارای چرخ های حرکتی روان است، بهره ببرید. این دستگاهها در نظافت سطوح بتنی وسیع و مسطح مانند پارکینگ ها، انبارها، زمینهای تنیس و .. کاربرد دارند.

 

تجهیزات جانبی شستشوی سطوح بتنی با واترجت کدامند؟

با استفاده از تجهیزات جانبی می توانید شستشوی سطوح بتنی با واترجت را سریع تر و آسان تر انجام دهید. نازل سندبلاست یکی از این تجهیزات است که البته در بخش قبل توضیح داده شد اما کاربرد محدودی در شستن سطوح بتنی دارد. برای سرعت دهی به عملیات نظافت، از یک نازل توربو استفاده کنید تا سطوح آلوده سریعتر تمیز شوند. نازل توربو یا دوار با چرخش سریع عملیات شستشوی سطوح بتنی با واترجت را سریع و موثر تر انجام می دهد. اگر از این نازل استفاده میکنید، آنرا پیوسته در حرکت نگه دارید تا ناهمواری در سطوح ایجاد نشود. یک گزینه دیگر، استفاده نازل زمین شوی تخصصی دستگاه واتر جت است. استفاده از این تجهیز جانبی برای نظافت سطوح بتنی کف، زمان نظافت را کاهش میدهد. همچنین نازل زمین شوی واترجت صنعتی به شما کمک میکند تا چربی، دوده و آلودگی را به سرعت از سطح بتن و سیمان پاک کنید.

 

نازل زمین شوی شستشوی سطوح بتنی
نازل زمین شوی شستشوی سطوح بتنی

شستشوی گام به گام سطوح بتنی با واترجت صنعتی چگونه است؟

برای شستن سطوح بتنی مانند کفپوش بتنی و دیوار های از این جنس، استفاده از مواد شوینده همراه با واترجت صنعتی نتیجه فرآیند را مطلوب تر می نماید. برای شروع شستشوی سطوح بتنی مواد شوینده مناسب این سطوح و سازگار با واترجت را مهیا کنید. دستگاه را روشن کنید و دما واترجت را روی درجه پایین بگذارید. پاشش مواد شوینده را از بخش آلوده تر آغاز کنید و قسمت به قسمت جلو بروید. اگر سطوح بتنی کف را تمیز می کنید، از شیب زمین اطمینان حاصل کنید تا آب شستشو به درستی تخلیه شود. در مورد انواع دیگر سطوح، اجازه دهید ماده شوینده به مدت پنج تا ده دقیقه روی سطح بماند، سپس آبکشی کنید. برای آبکشی دستگاه را بر روی فشار های بالا تنظیم کنید و زاویه پاشش نازل را بر روی۴۰ درجه تنظیم کنید. ابتدا محدوده­ کوچکی را بطور آزمایشی نظافت کنید و سپس قسمت به قسمت سطح بتنی را شستشو داده و ماده شوینده را پاک کنید. برای نواحی بسیار آلوده، ممکن است لازم باشد این بخش را چندین بار انجام دهید. از فشار عملیاتی دستگاه حدود ۱۵۰ بار و کمتر است، فاصله ایمن نازل با سطح حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر می باشد. اما در صورت استفاده از واترجت دارای فشار کاری تا ۲۰۰ بار فاصله ایمن باید حدود ۷۰ سانتی متر باشد. اگر از واترجت با فشار کاری بیش از ۲۰۰ بار برای عملیات های سنگین بر روی سطوح بتنی استفاده می کنید،  فاصله ایمن تا سطح باید یک متر باشد.

 

واترسندبلاست سطوح بتنی امکان پذیر است؟

واترسندبلاست یا سندبلاست با آب به کمک دستگاه واترجت صنعتی و یک نازل سندبلاست انجام می گیرد. افزودن نازل سندبلاست به دستگاه واترجت میتواند برای شستن سطوح بتنی و حذف آلودگی از روی آن بسیار تاثیرگذار باشد. از جمله کاربردهای سندبلاست میتوان به پاک کردن گرافیتی ، رنگ، چربی و سایر امور اشاره کرد. در روش سندبلاست دستگاه واترجت به یک نازل مخصوص عملیات سندبلاست متصل می شود. سپس مواد ساینده مانند ماسه یا سیلیس و آب بطور همزمان از دو نازل جداگانه به سمت خروجی دستگاه آمده و با یک تریکب یکنواخت به سطح پاشش می شوند. در ساختمان ها و پروژه های ساخت و ساز از واتر سندبلاست برای شستن دیوار بتنی و سیمانی، مخازن سیمانی و عملیات بازسازی و نوسازی به منظور بتن ریزی مجدد استفاده می گردد. شستشوی سطوح بتی با واترجت مجهز به نازل سندبلاست با فشار کاری ۲۰۰ بار و بیشتر موثر خواهد بود.

 

نازل مناسب برای شستن بتن با واترجت صنعتی
نازل مناسب برای شستن بتن با واترجت صنعتی

 

شستشوی سطوح بتنی پارکینگ چگونه است؟

سطوح کف بتنی پارکینگ ها به مراقبت ویژه­ای نیاز دارند تا قسمتهای رنگ شده آسیب ندیده و پاک نشوند. واترجت صنعتی بهترین دستگاه برای شستن آسان و سریع این پارکینگ ها می باشد. در حین شستشوی سطوح بتنی پارکینگ با واترجت، خطوطی که جایگاه پارک خوردو ها را تعیین می کنند را بپوشانید تا فشار بالای آب آنها را از بین نبرد (در صورت استفاده از واترجت های با فشار کاری بالا). برای نواحی که احتمال میرود بازسازی مثل نقاشی پیش رو داشته باشند، قبل از رنگ زدن برای حذف رنگ های قدیمی می توانید از نازل صفر درجه یا نازل دوار استفاده کنید. در پارکینگ ها برای شستن سطوح بتنی با واترجت صنعتی از نازل های متعددی می توانید استفاده کنید. نازل با زاویه ۱۵ درجه بهترین گزینه برای شستن عمومی و نازل صفر درجه برای حذف آلودگی های عمیق و سرسخت مثل آدامس یا قیر کاربرد دارند.

 

بهترین واترجت برای شستن سطوح بتنی کدام است؟

اگر تصمیم دارید با واترجت سطح بتنی را نظافت کنید، طیفی از دستگاه ها هستند که برای شما کاربرد خواهند داشت.برای شستن ورودی پارکینگ یا بخش های مشابه در بخش های خانگی، می توانید از واترجت الکتریکی با فشار کاری حدود ۷۰ بار استفاده کنید. برای شستن آلودگی های عمیق تر و عملیات های سنگین تر مانند حذف رنگ، روغن، رد ترمز وسایل نقلیه و ترمیم بتن در محیط های صنعتی فشار کاری دستگاه باید بالاتر باشد و نازل های کاربردی مانند نازل صفر درجه و توربو را مد نظر قرار دهید. کمپانی کرنزله بهترین دستگاه های واترجت صنعتی را برای شستن انواع سطوح از جمله سطوح بتنی ارائه می نماید. دستگاه های مختلفی از این برند از جمله واترجت صنعتی  Quadro 800 TST همراه با نازل مناسب برای شستشوی سطوح بتنی مناسب هستند.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا