مقالات آموزشی

انواع جاروی خدمات شهری

برای نظافت خیابان ها و جاده ها، استفاده از دستگاه های مکانیزه جاروب شهری و خیابانی در تمام دنیا مرسوم می باشد و این دستگاه های جارو در انواع و ابعاد مختلف ساخته می شوند اما تکنولوژی کلی و اساس عملکرد آن ها مشابه یکدیگر است. به دلیل گستردگی کاربرد و طراحی ویژه، ماشین جاروی خدمات شهری را می توان در چند دسته قرار داد و متناسب با شرایط بهترین دستگاه را انتخاب نمود.

اهمیت به کارگیری روش ها و ماشین نظافت صنعتی در خدمات شهری و نظافت خیابان

در هر محیطی اعم از حیاط یک مدرسه، یک انبار صنعتی تا خیابان های سطح شهر جمع آوری آلودگی ها به وسیله جاروب یکی از اصلی ترین اقدامات نظافتی صورت گرفته است. اگرچه کلیات این عمل یکسان است اما وسیله ای از آن به منظور جاروب استفاده می شود متفاوت می باشد. بدون شک جمع آوری آلودگی های ریز و درشت از سطح شهر با استفاده از یک جاروی دستی کاری بسیار زمانبر و دشوار خواهد بود. از این رو لازم است تا از دستگاه های پیشرفته تری استفاده شود که این عملیات را به صورت مکانیزه به انجام می رساند. ماشین جارو خیابان یکی از این تجهیزات است که در طول زمان دچار تغییرات مختلفی در طراحی خود شده، اما همواره به عنوان یکی از اصلی ترین دستگاه های نظافت در جاروی محیط شهری به کارگرفته می شود.

عکس ماشین جارو خیابانی

دسته بندی انواع ماشین جاروی خدمات شهری

دستگاه های سوییپر شهری که با نام های جارو یا جاروب شهری نیز شناخته می شوند از گذشته تا به امروز تحولات زیادی داشته اند و همواره در راستای بهتر شدن و بهبود عملکرد تغییر یافته اند. جمع آوری آلودگی های جامد و خشک در اندازه های مختلف اصلی ترین هدف به کارگیری این دستگاه ها است اما در برخی انواع پیشرفته تر امکانات بیشتری نیز برای کاربر فراهم شده است. به طور کلی انواع دستگاه سوییپر صنعتی کاربردی در سطح شهرها عبارت اند از:

۱- جاروب شهری قدیمی

در مدل های قدیمی ماشین جارو خیابان و شهری، نازل های آب در زیر ماشین قرار دارند و به این صورت عمل می کنند که آب را روی آسفالت پاشش کرده و مانع از بلند شدن خاک حاصل از جارو زدن سطح خیابان ها می شود و گرد و غبار را به حداقل می رساند. سپس برس عرضی در زیر ماشین تمامی آلاینده ها را به مخزن هدایت می کند و گاهی به جای استفاده از برس عرضی یا سیلندری، از یک سیستم مکش استفاده می شود. این شیوه جمع آوری آلودگی ها در عین سادگی بسیار موثر و کارامد است و ضمن کاهش نیاز به نیروی انسانی سرعت و کیفیت نظافت را افزایش می دهد.

۲- ماشین جاروی خدمات شهری بازنگری شده

در نوع بازنگری شده ماشین جارو شهری و خیابان، یک سیستم هیدرولیکی طراحی شده که با کمک نازل پاشش هوا، هوا را به سمت بیرون، روی سطح جاده و خیابان می دمد. در نتیجه این دمش هوا، آلودگی های روی زمین به صورت چرخشی به سمت مرکز ماشین جاروی شهری هدایت می شود. فشار منفی زیر ماشین جاروی خدمات شهری سبب پیدایش خلأ شده و آلاینده ها را از سطح خیابان به سمت بالا در قسمت پشت مخزن جاروب منتقل می کند. در نهایت فیلترهای ماشین هوای حاوی ذرات را تصفیه می کند و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد. همزمان پاشش آب نیز صورت می گیرد.

ماشین جارو خیابان سوییپر شهری

– مشکلات جاروب شهری قدیمی چیست؟

نحوه عملکرد سوییپر صنعتی از هر مدلی که باشد، مشابه یکدیگر هستند و طبیعی است که با توجه به قسمت های مکانیکی و اجزای در حال حرکت، سر و صدای زیادی تولید کند. اولین دلیل تولید صدای بالا را می توان در اجزای حرکت دهنده جارو مانند موتور دیزلی پیدا کرد که در ماشین جارو خیابانی به کار رفته است. دومین علت اصلی ایجاد صدا را مربوط به سیستم هیدرولیکی، نازل های پاشش آب و هوا یا حرک برس های عرضی و عمودی دانست که با سرعت بالا در حال کار کردن و نظافت هستند.

۳- ماشین جارو خیابان شهری مدرن

در نوع دیگر جاروی خدمات شهری از مدل برس های چرخشی یا رولی در زیر ماشین به جای پاشش آب یا دمش هوا استفاده می شود و آلودگی های موجود روی سطوح جاده و خیابان توسط مکنده به درون مخزن مکش می شوند. این نوع از جاروی شهری یا سوییپر شهری نسبت به ماشین های جاروی خدمات شهری یا جاروی خیابان مورد استفاده برای آزاد راه ها کوچک تر هستند و بیشتر برای مصارف صنعتی و به عنوان سوییپر صنعتی شناخته و به کار برده می شوند.

– نسل سوم جاروی خدمات شهری

امروزه برای استفاده از دستگاه ماشین جارو خیابان یا جاروی خدمات شهری در سطح شهر و کاهش آلودگی های صوتی آن، نسل سوم جاروی خدمات شهری برای نظافت بهینه و در عین حال کم صدا به بازار رسید.

عکس و تصویر جاروی خیابانی یا ماشین خدمات نظافت شهری

در مدل جدید ماشین جارو خیابان نحوه عملکرد مشابه سری های قبلی، امکان نظافت با بهره وری بالا در سطح شهر، جاده ها و راه ها و فرودگاه ها میسر شد. این ماشین ها می توانند با همه ابعادشان سرعت خوب را در نظافت داشته باشند، اگرچه می توانند تا سرعت ۱۱۳ کیلومتر در ساعت حرکت کنند اما هدف اصلی ماشین جاروی خدمات شهری و خیابان نظافت و شستشوی انواع سطوح خیابان باید به وقوع بپیوندد.

– دستگاه جاروی شهری ماشین مکانیزه نظافتی کاربردی

وظیفه ماشین جاروی خدمات شهری یا دستگاه سوییپر شهری تنها نظافت کردن خیابان ها و سطوح نیست بلکه از آن ها برای بلند کردن اشیاء از روی زمین هم هست. اساسا هر چیزی اعم از روغن ریخته شده، بطری آب، برگ و … توسط مکنده قوی جاروی شهری جمع آوری می شود. در واقع یک نیروی کمکی قدرتمند در خدمت محیط زیست است که مانع از پخش شدن زباله های روی زمین و انتقال آن ها به رودخانه و آب های زیرزمین و … می شود.

این مطلب را از دست ندهید

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا