مقالات آموزشی

ویژگی های دستگاه فرش و موکت شوی

فرش و موکت به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی های مختلف، نیازمند نظافت و شستشو می باشد. نظافت فرش به منظور جمع آوری زباله و خاک و شستشوی آن با هدف رفع آلودگی ها از عمق بافت فرش صورت می گیرد. دستگاه فرش شوی از جمله تجهیزات جدید و حرفه ای جهت شستشوی فرش به حساب می آید که مزایای متعددی را نسبت به دیگر روش ها فراهم نموده است. این دستگاه مکانیزه، بدون دخالت دست و با کیفیت عالی، در کم ترین زمان سطح و عمق انواع مختلف فرش را تمیز می نماید. در این مقاله بخش های مختلف، مزایا و ویژگی های این دستگاه به تفصیل شرح داده می شود.

 

عملکرد دستگاه فرش شوی

عملکرد فرش شویدستگاه فرش شوی جهت انجام عملیات شستشو، از سامانه پاشش آب، برس زنی و مکش استفاده می نماید. ابتدا کاربر دستگاه را روشن نموده و بوسیله دسته و کلید های کنترلی و تنظیم پاشش آب و یا محلول آب و مواد شوینده به میزان دلخواه عملیات را انجام می دهد. برس یا برس های غلطکی دستگاه، با حرکت خود بر روی الیاف فرش، هر نوع آلودگی را از سطح و حتی عمق آن جدا می نمایند. همچنین آب و آلودگی های باقی مانده بر روی فرش، بوسیله موتور مکنده چند مرحله ای بلافاصله به سمت مخزن آب کثیف منتقل می شود.

 

مزایای استفاده از دستگاه فرش و موکت شوی

دستگاه فرش و موکت شویاستفاده از دستگاه های فرش و موکت شوی مزایای متعددی را فراهم نموده است. با توجه به عملکرد بی نقص برس ها، آلودگی از عمق فرش خارج شده و فرش زیبا و تمیز می شود. بنابراین کیفیت شستشوی فرش شوی ها در سطح بالایی قرار دارد. مزیت دیگر دستگاه های شستشوی فرش، خشک کردن سریع فرش می باشد. در واقع بر خلاف روش های دستی که به دلیل باقی گذاشتن آب در عمق فرش، عملکرد ضعیفی در خشک کردن سریع فرش دارند، این دستگاه ها با بهره مندی از موتور مکنده چند مرحله ای، سطح فرش را به خوبی خشک می نمایند. کاهش خستگی و فشار وارد بر کاربر و کاهش زمان شستشو از مزایای دیگر فرش شوی هستند. با استفاده از این تجهیزات، طول عمر فرش نیز افزایش یافته و مصرف آب و مواد شوینده به حداقل می رسد.

 

بخش های مختلف فرش شوی

سامانه مکش، پاشش محلول شوینده و برس زنی از مهم ترین بخش های یک دستگاه فرش شوی هستند که در ادامه به بررسی آن ها پرداخته می شود.

 

سامانه پاشش محلول شوینده

فرش شویدستگاه های فرش شوی، به یک مخزن آب تمیز مجهز هستند که کاربر می تواند آنرا با حجم مشخصی از آب یا محلول آب و مواد شوینده پر نماید. کاربر جریان پاشش محلول شستشو را تنظیم و به سطح پاشش می کند. در نتیجه محلول شستشو به کمک برس ها به داخل تار و پود فرش می رود.

 

برس های غلطکی

برس یا برس های فرش شوی از نوع غلطکی بوده بطوریکه الیاف آن به خوبی وارد بافت فرش می شود تا آلودگی ها را بیرون بکشد. دستگاه های شستشوی فرش مجهز به دو برس، با توجه به حرکت برس ها در خلاف جهت یکدیگر، سرعت عملکرد و کیفیت بالایی ارائه می دهند. برس ها با تماس کاملی که با عمق فرش دارند، سبب می شوند آلودگی ها در لایه های زیرین فرش باقی نمانند. آلودگی هایی که در عمق فرش باقی می مانند، به مرور زمان به سطح فرش می رسند.

 

سامانه مکش

شستشوی فرشبخش مهم یک دستگاه فرش شوی ، سامانه مکش آن است. این سامانه از یک موتور مکنده بهره می برد و طی یک یا چند مرحله، آب آلوده را به داخل مکش می نماید. موتور مکنده، آب و آلودگی های باقی مانده بر روی سطح را مکش نموده و بطور مستقیم وارد مخزن آب کثیف می کند. در نتیجه هر نقطه از فرش به سرعت و ظرف مدت یک یا دو ساعت خشک می شود. بنابراین با توجه به اینکه در زمان تبخیر آب، فرش می تواند آلودگی هایی را به خود جذب نماید، خشک کردن سریع فرش یک ویژگی بسیار خوب برای این دستگاه به حساب می آید. همچنین افراد می توانند بعد از یک مدت زمان کم، دوباره از فرش یا موکت استفاده نمایند.

 

سیستم آبکشی

به منظور خارج کردن آلودگی های عمیق از سطح فرش، ترکیبی از آب و ماده شوینده را استفاده می نمایند. بهتر است به منظور جلوگیری از جذب گرد و خاک، یک مرحله آبکشی بدون مواد شوینده نیز انجام شود. این امر در دستگاه های فرش شوی، با تخلیه مخزن آب تمیز و پر کردن آن با آب تمیز امکان پذیر است. اما راه حل بهتر که با انجام آن هم در وقت و هم در مصرف مواد شوینده صرفه جویی می شود، استفاده از کیت هوشمند دستگاه فرش شوی می باشد. این کیت ها دارای پیچ تنظیم پاشش آب یا محلول آب و مواد شوینده بوده و کاربر با تغییر وضعیت آن می تواند مرحله آبکشی را انجام دهد. در نتیجه در وقت صرفه جویی شده و میانگین سطح آلودگی فرش بین دو فرآیند شستشو به میزان بسیار کمی می رسد. همچنین با استفاده از کیت هوشمند، کاربر می تواند ماده شوینده را به میزان لازم و به طور هوشمند به آب اضافه نماید. در نتیجه، محلول شوینده دارای غلظت مناسبی بوده و ماده شوینده بیهوده تلف نمی شود.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا