نحوه انتخاب جاروبرقی صنعتی

۱۳ دی ۱۳۹۴

با توجه به ظاهر ساده ای که جاروبرقی دارد انتخاب آن برای مقاصد تجاری و یا صنعتی می تواند بسیار پیچیده باشد. جاروبرقی متشکل از اجزای مختلف مانند موتور مکنده، فیلتر، و مخزن و سایر لوازم جانبی می باشد. مشخصات و ویژگی های این اجزا یعنی ظرفیت مخزن، قدرت مکش موتور و نوع سیستم فیلتراسیون، تعیین کننده عملکرد جاروبرقی صنعتی می باشد. به همین دلیل برای انتخاب جاروبرقی به ویژه جارو برقی صنعتی باید توجه ویژه ای گردد تا متناسب با محیط و نوع آلودگی و ذرات و یا حتی مایع یا جامد بودن موادی که باید جمع آوری گردد انتخاب شود.

 

انتخاب صحیح جاروبرقی صنعتی

چگونگی انتخاب صحیح جاروبرقی صنعتیبه منظور انتخاب صحیح جاروبرقی صنعتی ، استفاده صحیح از آن، افزایش طول عمر دستگاه، نظافت کامل محیط و استفاده از کل کارایی دستگاه باید به چند نکته توجه نمود.

۱- نوع مواد: نوع مواد و ضایعاتی که در محیط قرار دارد بسیار مهم است و در صورتی که غیر از گرد و خاک مواد دیگری هم باید جمع آوری شوند، باید دستگاه مناسب با آن انتخاب گردد.

۲- دانه بندی: محدوده اندازه ذرات آلودگی باید مشخص باشد تا بتوان دستگاهی با سیستم فیلتراسیون مناسب تهیه نمود.

۳- سمی بودن: یکی از مسائل مورد توجه در موقع انتخاب دستگاه، سمی بودن یا نبودن مواد است و باید دقت نمود که این ماده در صورتی که در هوا پخش شود تا چه حدی برای افراد حاضر در آن مکان می تواند خطرناک باشد.

انتخاب جاروبرقی صنعتی مناسب۴- خورندگی: در صورتی که مواد خورنده و یا تیز و برنده باشند باید جنس لوله خرطومی و مخزن دستگاه بسیار مقاوم باشد.

۵- قابلیت اشتعال: باید توجه داشت که آیا مواد جمع آوری شده قابل اشتعال هستند یا نه و یا حتی ممکن است در ترکیب با نسبتی از هوا قابلیت انفجار داشته باشند. در این صورت از مکنده های مقاوم در برابر انفجار یا احتراق استفاده می شود.

۶- حجم و چگالی مواد: علاوه بر این که حجم موادی که جمع آوری می گردند باید مورد توجه قرار گیرد، چگالی مواد نیز قابل اهمیت است.

۷- فاصله: فاصله محل جمع آوری مواد تا مکنده به صورت طولی و عمودی به سمت بالا و پایین باید به طور دقیق اندازه گیری شوند.

۸- دما: در صورتی که دمای مواد بسیار بالا باشد باید از دستگاه های مکنده صنعتی مخصوص استفاده گردد که توانایی مکش مواد داغ را نیز دارند.

۹- جابجایی: در صورتی که محیط به گونه ای باشد که بتوان از مکنده ثابت استفاده نمود و نیاز به جابجایی دستگاه در محیط نباشد، می توان از جاروی مرکزی استفاده کرد.

۱۰- ایمنی: گاهی ممکن است ماده ای که جمع آوری می شود قابل احتراق نباشد، اما محیط به گونه ای باشد که قابل اشتعال باشد. در این حالت باید تمامی نکات و ملاحظات ایمنی به طور کامل رعایت شود.

 

انتخاب نادرست جاروبرقی صنعتی و پیامد های آن

چگونه جاروبرقی صحیح انتخاب کنیم؟نوع آلودگی در صنایع مختلف با یکدیگر متفاوت است و می تواند جامد یا مایع باشد. همچنین ممکن است ریز یا درشت بودن ذرات آلودگی و یا نوع مواد قابل انتقال نیز با هم متفاوت باشند. به همین دلیل باید نوع دستگاه با توجه به وسعت محیط و آلودگی و نوع موادی که باید جمع آوری گردند انتخاب شود. در غیر این صورت ممکن است یا مواد به خوبی جمع آوری نشوند و یا مشکلات جدی در محیط و یا برای دستگاه اتفاق افتد که در ادامه به این مهم پرداخته شده است.

 

 

 

ضعیف شدن موتور مکنده

انتخاب جارو برقی صنعتی مناسبشاید تصور این باشد که هرچه قدرت جاروبرقی بیشتر باشد می تواند نیاز های محیط را بهتر برطرف نماید. اما باید توجه داشت که در هر شرایطی لزوما نمی توان از تمامی کارایی جاروبرقی استفاده نمود مگر این که متناسب با فضا و نوع آلودگی انتخاب گردد. توان موتور جاروبرقی بر حسب کیلو وات یا اسب بخار سنجیده می شود که در واقع این عدد توان مصرفی موتور را  نشان می دهد نه توان موتور مکنده. در صورتی که دستگاه به درستی انتخاب نگردد ممکن است در عین حال که دستگاه قدرت مکش بالایی دارد اما مواد در هنگام جمع آوری در داخل لوله خرطومی باقی بمانند، و یا حتی ممکن است  سرعت جمع آوری مواد پایین باشد.

 

 

عدم عملکرد صحیح  فیلتر

جاروبرقی صنعتی مناسب با نیازدر صورتی که فیلتر دستگاه انتخاب شده متناسب با نوع آلودگی و اندازه آن نباشد، ممکن است ذرات از فیلتر عبور کرده و به محیط بازگردند. بازگشت گرد و غبار به محیط علاوه بر این که عملکرد صحیح جاروبرقی را زیر سوال می برد، باعث آلوده شدن هوای محیط و ایجاد مشکل در تنفس کارکنان می گردد. همچنین غبار ایجاد شده در هوا بر روی سطوح دیگر قرار گرفته و ممکن است در تجهیزات ایجاد اشکالات جدی نماید.

 

 

 

 

تجهیزات نامناسب دستگاه

تجهیزات مناسب برای جاروبرقی صنعتیدر هنگام جمع آوری مواد و ذرات سطوح توسط جاروبرقی صنعتی، ذرات با جداره لوله خرطومی و همچنین مخزل دستگاه اصابت نموده و ممکن است در آن خوردگی ایجاد نماید. ایجاد خوردگی های ممتد می تواند باعث سوراخ شدن لوله و در نتیجه کاهش کارایی دستگاه گردد. در صورتی که جنس مخزن و لوله خرطومی متناسب با نوع آلودگی انتخاب گردد چنین مشکلاتی به وجود نخواهد آمد.

 

 

 

 

استهلاک سریع جاروبرقی

انتخاب جاروبرقی مناسبیکی دیگر از مضرات انتخاب نا درست جاروبرقی صنعتی ، مستهلک شدن زود هنگام موتور دستگاه است.  زیرا حتی با تعویض موتور نیز مشکل حل نمی شود و دوباره موتور دچار مشکل می گردد.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :