مقالات آموزشی

آشنایی با انواع ترولی و مزایای استفاده از آن ها

ترولی نظافتی از جمله تجهیزات نظافتی پر کاربرد جهت استفاده در هتل ها، رستوران ها، مراکز تجاری، درمانی و .. به حساب می آید. شستشوی سطح ، جابجایی تجهیزات و لوازم و حمل زباله از جمله کاربرد های مدل های مختلف این ابزار نظافتی می باشد. حمل و نقل آسان و ساختار منسجم به همراه بدنه پلاستیکی قابل بازیافت از مزایای ترولی ها است. در این مقاله بطور مفصل به مزایای استفاده از تی شوی و معرفی انواع مدل های این ابزار نظافتی پرداخته می شود.

 

بخش های مختلف ترولی

ترولی نظافتیترولی ها بسته به نوعشان از بخش های مختلفی تشکیل شده اند. سطل مخصوص نگهداری آب کثیف، آبگیر، کشوهای مخصوص نگهداری لوازم و تجهیزات، سطل های آب، سطل زباله و تی از جمله تجهیزات مورد استفاده در ساختار ترولی ها می باشد. مدل های ساده از سطل آب و تی و مدل های پیشرفته تر از تجهیزات اضافی دیگر و ساختار بزرگ تر بهره می برند. یکی از قسمت های مهم بیشتر ترولی های مخصوص شستشوی سطوح، سیستم آبگیر است. آبگیر ها برای تخلیه آب تی و پاکیزه کردن آن برای بهره برداری مجدد استفاده شده و در مدل های رولی، پرس از کنار و آرواره ای موجود هستند. در آبگیر آرواره ای ، دو دیواره یا آرواره پس از اعمال نیرو به اهرم و با فشار دادن تی، آب موجود در تی را تخلیه می کنند. در آبگیر های پرس از کنار،  فشار وارد بر پد تی از طریق یک واحد متحرک و دیواره اعمال می شود. اما متداول ترین نوع آبگیر مورد استفاده در ترولی های مخصوص شستشو، آبگیر رولی است. این نوع آبگیر با حرکت دادن اهرم توسط کاربر و غلتیدن رول بر روی تی عمل می کند. در این نوع آبگیر ها، آب جمع آوری شده بطور مستقیم به داخل مخزن ریخته می شود تا آبی بر روی سطح نریزد.

 

مزایای استفاده از ترولی

انواع ترولیترولی ابزاری است که با توجه به نیاز افراد و سازمان ها و مراکز جهت شستشو، حمل لوازم و حمل زباله استفاده می شود. این ابزار کاربری آسانی داشته و موجب سهولت در امر نظافت و همچنین انتقال وسایل شده است. به حداقل رساندن آسیب های وارده به کمر و زانو در مقایسه با روش های دستی شستشو، حمل آسان وسایل ، تعویض آسان تی و کیفیت عالی نظافتی از مزایای ترولی ها به حساب می آید. طراحی چرخ های انعطاف پذیر برای مدل هایی از آن نیز، امکان جابجایی آسان وسایل را فراهم نموده است. همچنین وزن کم ترولی، خستگی کاربر را کاهش داده و موجب افزایش سرعت روند کاری می شود. استفاده از پلی پروپیلن در ساختار اغلب ترولی های ساخت شرکت های معتبر نیز علاوه بر کاهش دادن وزن ابزار، موجب شده تا قطعات آن قابل بازیافت باشد.

 

انواع ترولی

دسته بندی های مختلفی برای ترولی ها وجود دارد اما متداول ترین آن ها بر اساس نوع کاربرد است. بر طبق این دسته بندی، این ابزار های نظافتی به ۴ دسته ترولی نظافتی ، چند منظوره، خدماتی و بیمارستانی تقسیم می شوند.

 

ترولی نظافتی

ترولی نظافتیساده ترین نوع ترولی، مدل های نظافتی آن می باشد. ترولی نظافتی ساختار ساده ای داشته و به منظور شستشوی سطوح کف استفاده می شود. مدل های ساده این ابزار ، از سطل مخصوص نگهداری آب تمیز و آب کثیف و سیستم آبگیر بهره می برند. این تی شور در تمامی سطوح قابل استفاده بوده و کاربری بسیار آسانی دارد.

 

ترولی چند منظوره

ترولی چند منظورهنسل پیشرفته تر ترولی نظافتی ، مدل های چند منظوره آن است. این ترولی ها کاربرد های گسترده تری داشته و از ابعاد بزرگتری برخوردارند. مخازن جداگانه برای نگهداری و جابجایی آب تمیز و کثیف، آبگیر رولی یا پرسی، کشو های مخصوص نگهداری لوازم، نگهدارنده ابزار ، قفسه های مخصوص حمل تجهیزات و کیسه های زباله از تجهیزات بکار رفته در ترولی چند منظوره می باشد. حمل تجهیزات در یک محیط، جمع آوری زباله و شستشوی سطح از کاربرد های این ابزار به حساب می آیند.

 

ترولی بیمارستانی

ترولی بیمارستانیترولی بیمارستانی از تجهیزات کاربردی در مراکز درمانی است. این ابزار نظافتی، مخازن و بدنه آنتی باکتریال دارد و موجب عدم جذب یا انتشار میکروب می گردد. در نتیجه سازگاری بسیار خوبی با مراکز حساس به مسائل بهداشتی دارد. جلوگیری از انتقال آلودگی و عوامل بیماری زا از مزایای استفاده از ترولی بیمارستانی است. سطل یا کیسه زباله نیز به منظور جمع آوری زباله های درشت محیط در ساختار این ابزار تعبیه شده است. در بیشتر مدل های ترولی بیمارستانی ، سطل های دسته داری برای نگهداری آب ، مواد شوینده و ابزار های نظافتی مشاهده می شود.

 

ترولی خدماتی

ترولی خدماتیترولی خدماتی از ساده ترین و پر کاربرد ترین تجهیزات نظافتی جهت شستشوی سطح و انجام امور نظافتی دیگر است. این نوع ترولی، با نام ترولی هتلی یا خانه داری نیز شناخته می شود. محفظه ها و قفسه های ترولی هتلی، جهت حمل ابزار نظافتی، مواد شوینده و لوازمی چون صابون، دستمال ، ملحفه، حوله و شامپو در هتل ها و رستوران ها کاربرد دارد. بدنه مقاوم در برابر ضربه و چرخ های روان به همراه فضای زیاد جهت حمل وسیله از ویژگی های یک ترولی هتلی یا خدماتی مناسب است.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا