مقالات آموزشی

واترجت صنعتی چیست؟

برای شستشوی انواع سطوح، به صورت کلی از دو روش می توان بهره گرفت. روش اول شستشوی دستی است و روش دوم شستشو به وسیله دستگاه های مکانیزه صنعتی می باشد. برای مثال شستشوی محوطه یک پارکینگ علاوه بر مصرف بیش از حد آب و مواد شوینده، در صورت وجود آلودگی عمیق از بین بردن آن به سخت صورت می گیرد و زمان بسیار زیادی اتلاف می شود.
دستگاه های نظافت مکانیزه جایگزین نظافت دستی می باشند که در این حیطه واترجت صنعتی توانایی نظافت سریع، به صرفه را در اختیار کاربر می گذارد، اما واترجت صنعتی چیست و عملکرد آن چگونه است؟ اولین طراحی واترجت صنعتی این گونه بود که برای افزایش فشار آب خروجی مخترعین سعی کردند با کاهش سطح مقطع نازل خروجی در پاشش آب، فشار آب را نسبت به آب شهری افزایش دهند. بعد ها با روی کار آمدن موتورهای الکتریکی قدرتمند و اضافه شدن آن ها به مکانیزم قبلی، دستگاهی به نام واترجت صنعتی اختراع شد.

نحوه کارکرد دستگاه واترجت صنعتی چگونه است؟

مکانیزم این دستگاه به این صورت است که فشار آب معمولی توسط موتورهای قدرتمند به فشار بالا تبدیل شده و آب پر فشار از نازل های خروجی پاشش می گردد. امروزه از این دستگاه برای انجام عملیات های مختلف شستشو استفاده شده و به دلیل عملکرد خاص و نازل های گوناگون، می توان با این دستگاه زنگ زدگی ها، خط لاستیک خودرو، نوشته های روی دیوار و… را از بین برد، خودرو ها و حتی هواپیما را نظافت نمود، این موارد تنها قسمتی از توانایی های واتر جت صنعتی می باشند.

انواع واتر جت صنعتی

تقسیم بندی دستگاه چیست و چگونه است؟ واترجت صنعتی مانند هر دستگاه دیگری مدل های مختلف با قدرت و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. واترجت یا کارواش صنعتی به سه صورت دسته بندی می شود، یکی بر اساس منبع تغذیه و دیگری بر اساس دمای خروجی آب و آخرین دسته بندی بر اساس فشار تولیدی می باشد.

دسته بندی بر اساس منبع تغذیه

واترجت صنعتی از نظر منبع تغذیه به ۳ دسته برقی، دیزلی و بنزینی تقسیم می گردد که نوع الکتریکی آن خود به دو نوع تک فاز و سه فاز دسته بندی می شود. در نوع بنزینی، مولد انرژی موتور بنزین و در نوع دیزلی این مولد گازوئیل می باشد. با توجه به متن بالا، سوالی که در ذهن کاربر ممکن است شکل بگیرد این است که تفاوت این منبع های نیرو واترجت صنعتی چیست؟ در واقع هیچ تفاوت خاصی نداشته و قدرت خروجی به موتور واترجت مربوط می باشد، این تفاوت منبع نیرو به استفاده کاربر ربط دارد، برای مثال در محیطی ممکن است دسترسی به برق وجود نداشته باشد یا برعکس در محیط بسته نیاز به استفاده از واترجت باشد و به تبع منبع گازوئیلی و بنزینی به دلیل تولید آلودگی، قابل استفاده در این گونه محیط ها نمی باشند و می بایستی از منبع برقی بهره گرفت.

دسته بندی بر اساس دمای آب خروجی

دستگاه واتر جت به دو دسته واترجت آب سرد و واترجت آب گرم تقسیم می شود. به طور کلی هزینه واترجت صنعتی آب گرم بالاتر از آب سرد می باشد. هر چند به دلیل سطح نیاز پایین واترجت آب گرم، اکثر واتر جت ها از نوع آب سرد می باشند.
در برخی از واترجت ها از گرم کن به منظور گرم کردن آب ورودی استفاده می شود و به همین ترتیب دمای آب خروجی ما بین ۴۰ تا ۱۴۰ درجه سلسیوس بوده و قدرت زدودن انواع آلودگی های ماندگار را خواهد داشت. سوخت گرم کن این دستگاه می تواند دیزلی باشد و یا از گرم کن المنتی استفاده شود.

کارواش با واترجت صنعتی
کارواش آب سرد

دسته بندی بر اساس فشار تولید شده

فشار آب مورد نیاز در هر کسب و کار متفاوت می باشد. معیار و مقیاس خاصی برای این دسته بندی وجود ندارد اما می توان این گونه بیان کرد که فشار آب ۱۵۰ تا ۲۰۰ بار برای مصارف غیر صنعتی شستشوی وسایل نقلیه و محوطه ها و واترجت هایی که از فشار تولیدی بالاتر از ۲۰۰ بار برخوردار هستند، در صنایع استفاده می شوند. لازم به ذکر است که فشار آب تنها فاکتور نبود و نوع نازل نیز بر فشار خروجی تاثیر گذار می باشد.

کاربرد واترجت در محیط های مختلف

کاربرد واترجت به دو دسته خانگی و صنعتی تقسیم می گردد که از مصارف خانگی واتر جت می توان به شستشوی خودرو های سواری، آب پاشی سریع سالن ها، نماشویی ساختمان ها و شستشوی تجهیزاتی با آلودگی های نه چندان مقاوم و… اشاره نمود. همچنین دستگاه های کارواش صنعتی را می توان در اموری مانند شستشوی ابزار آلات و تجهیزات صنعتی، شستشوی دیگ هایی با آلودگی های مقاوم، قطعات روغنی، جرم گیری استخر و… استفاده کرد که به این نوع استفاده، مصارف صنعتی گفته می شود.

رنگ بری دیوار با کاروش صنعتی
رنگ بری دیوار با واتر جت

مزایای استفاده از واترجت صنعتی چیست؟

بهره گیری از این دستگاه می تواند ویژگی های فراوانی داشته باشد از مزایای این روش نسبت به روش دستی شستشو می توان به افزایش سرعت و کیفیت شستشو، کاهش انرژی مصرفی از طرف کاربر، کاهش مواد شوینده و آب مصرفی اشاره کرد و در عین حال مهم ترین ویژگی آن، بهبود نتیجه شستشو و ارائه کیفیت مطلوب و قابل انتظار می باشد. اما خود دستگاه واتر جت مزایای بسیاری دارد که می تواند افراد را ترغیب به خرید این دستگاه کند؛ مزایایی مانند: قابلیت تنظیم فشار با توجه به نیاز و کاربرد، راندمان بالا، امکان انتخاب از نوع آب گرم دستگاه برای کارایی بیشتر و…

پارامتر های تاثیرگذار بر قیمت واترجت صنعتی چیست؟

  1. موتور
  2. پمپ
  3. سامانه گرمکن (واتر جت آب گرم)
  4. منبع تغذیه
  5. کیفیت ساخت قطعات
  6. برند سازنده
  7. تجهیزات جانبی

فاکتور های بسیاری بر قیمت واترجت تاثیر می گذارند که در بالا به بعضی از مهم ترین فاکتور های اشاره شده است.

نظافت سطوح با بهره گیری از واتر جت صنعتی
نظافت سطوح سنگی با کارواش صنعتی

کاهش هزینه ها با واترجت صنعتی

به دستگاه های نظافتی نمی توان تنها هزینه اولیه را در نظر گرفت زیرا با استفاده از دستگاهی همانند واتر جت صنعتی در مصرف آب، مواد شوینده و مهمترین پارامتر زمان صرفه جویی می شود. بنابراین تهیه دستگاه نظافتی همانند واترجت صنعتی یک سرمایه گذاری بلند مدت می باشد و در طولانی مدت سود آن مشخص می گردد.
واترجت صنعتی چیست، سوالی بود که در ابتدای بحث مطرح شد و صورت کلی راجع به قسمت هایی از آن صحبت گردید. برای مشاهده و کسب اطلاعات بیشتر می توانید صفحه مقالات ابراهیم را مشاهده فرمایید.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا