مقالات آموزشی

دستگاه های نظافت صنعتی مناسب برای نظافت فرودگاه

به دلیل رفت آمد بالا در فرودگاه ها نظافت در این محیط از اهمیت بالایی برخوردار است. رعایت نظافت بر عواملی همچون محبوبیت، رضایت مشتری، جلوگیری از عوامل بیماری زا تاثیر می گذارد. همچنین از آن جایی که فرودگاه ها پذیرای مسافران خارجی و غیر بومی اند به نوعی نشان دهنده فرهنگ یک کشور نیز هستند. وسعت یک فرودگاه بسیار بزرگ است و به هیچ گونه نمی توان این فضای پهناور را با بهره گیری از روش های سنتی نظافت نمود. نظافت صنعتی راه نظافت این گونه مکان ها است، با استفاده از دستگاه هایی همچون سوییپر، اسکرابر، واترجت، نماشوی، مبل شوی، جاروبرقی صنعتی و… نظافت فرودگاه به راحتی انجام می پذیرد. سرعت در نظافت فرودگاه ها به دلیل فعالیت شبانه روزی، از اهمیت بالایی برخوردار است که در صورت تاخیر در نظافت آلودگی ها، سلامت مسافرین و کارمندان فرودگاه مورد خطر قرار می گیرد. با بهره گیری از دستگاه های نظافت صنعتی می توان قسمت داخلی و خارجی هواپیما، ماشین های حمل و نقل را نیز نظافت کرد. در جدول زیر قسمت های مختلف فرودگاه به همراه دستگاه مورد نیاز برای نظافت آن ها آورده شده است.

نظافت فرودگاه و بخش های مختلف آن با بهره گیری از دستگاه های نظافت صنعتی

همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید در صورت استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی، نظافت تمام نقاط و تجهیزات فرودگاه به صورت صنعتی به انجام می رسد که فوایدی همچون کاهش نیروی انسانی، کاهش مصرف آب و مواد شوینده و افزایش سرعت نظافت که امر بسیار مهمی در محیطی همچون فرودگاه که در همه ساعات شبانه روز در حال فعالیت است به حساب می آید.

بخش

دستگاه نظافت صنعتی

باند فرودگاه

سوییپر شهری، واترجت

تسمه نقاله فرودگاه

جاروبرقی صنعتی، بخارشوی صنعتی

پارکینگ فرودگاه

اسکرابر،سوییپر، واترجت

ساختمان فرودگاه(نما، شیشه ها)

واترجت، نماشوی

پله برقی های فرودگاه

پله برقی شوی

صندلی های هواپیما و قسمت های دیگر فرودگاه

مبل شوی صنعتی

هواپیما، ماشین های حمل و نقل

واتر جت، مبل شوی، اسکرابر چند منظوره

محیط داخلی فرودگاه

اسکرابر، واترجت، جاروبرقی صنعتی، پولیشر

در ادامه در مورد نحوه نظافت هر بخش ذکر شده در جدول بالا به همراه توضیحات دستگاه های نظافت صنعتی مطالبی آورده شده است.

۱. نظافت باند فرودگاه

با توجه به اهمیت بالای باند فرودگاه، از آن به عنوان قلب فرودگاه یاد می شود زیرا در صورت ایجاد هرگونه مشکل و از دسترس خارج شدن آن تمامی فعالیت های فرودگاه مختل می شود. نظافت باند فرودگاه باید از سرعت بالایی برخوردار باشد تا نشست و برخاست هواپیما ها دچار مشکل نشود. با استفاده از سوییپر شهری با سرعت بالایی باند فروگاه، تمیز و عاری از زباله های خشک می شود . از سوییپر شهری برای جمع آوری گرد و خاک و زباله به کار گرفته می شود، برای از بین بردن روغن ها و مواد این چنینی باید از واتر جت صنعتی بهره گرفت.

سوییپر شهری

در باند فرودگاه به دلیل نشست و برخاست هواپیما ها نمی توان از سوییپر دستی یا سرنشین دار بدون محفظه، به دلیل عدم وجود یک فضای بسته برای ایمن نگه داشتن نیروی انسانی، استفاده کرد. سوییپر شهری که به نوعی ترکیب یک وسیله نقلیه و دستگاه سوییپر است پاسخگوی این شرایط است سوییپر شهری زیر مجموعی سوییپر صنعتی است، این ماشین مکانیزه برای جمع آوری گرد و خاک، زباله و پسماند جمع شده بر سطح زمین به کار گرفته می شود.

واترجت صنعتی

واتر جت صنعتی دستگاهی است که جریان معمولی آب را از یک منبع دریافت نموده و آن را به یک جریان پرفشار تبدیل می کند. واتر جت صنعتی از نظر منبع انرژی به سه نوع برقی، دیزلی و بنزینی تقسیم می شود، برای فضای باز باند فرودگاه چون پیدا کردن منبع برق آسان نیست بهتر است از نوع دیزلی یا بنزینی بهره برد.

دستگاه نظافت صنعتی کمبو در حال نظافت پارکینگ فرودگاه
نظافت پارکینگ فرودگاه

۲. نظافت تسمه نقاله فرودگاه

تسمه نقاله هر فرودگاه از نظر مسافر یک بخش بسیار پر اهمیت محسوب می شود زیرا مکانی است که وسیله به امانت گذاشته خود را تحویل می گیرد. در صورت کثیف بودن وسیله یک مسافر یا روغن ریزی خود نقاله، ریل نقاله کثیف شده و وسیله دیگر مسافران را آلوده می کند. این ایراد می تواند حتی مسافرین را از استفاده دوباره آن فرودگاه منصرف کند و یا استفاده از پرواز هوایی خود را به حداقل برساند. برای از بین بردن این مواد روغنی می توان از بخار شوی صنعتی بهره گرفت، همچنین جابجایی فراوان وسایل مسافرین باعث انباشته شدن گرد و خاک و زباله های خشک می شود که با استفاده از مکش قدرمند جاروبرقی صنعتی می توان این آلودگی ها را جمع آور کرد. لازم به ذکر است که یکی از مهم ترین قسمت ها در نظافت فرودگاه، نظافت نقاله است.

جاروبرقی صنعتی

طرز کار جاروبرقی صنعتی این گونه است که با ایجاد یک خلا نسبی درون جاروبرقی، خلا یا فشار منفی مواد را به داخل محفظه جاروبرقی می کشاند. با استفاده از جاروبرقی می توان زباله های خشک و گرد و غبار موجود روی سطح نقاله را جمع آوری کرد. به دلیل وجود فیلتر در جاروبرقی های صنعتی گرد و غبار جمع شده به محیط باز نمی گردند. لازم به ذکر است جاروبرقی آب و خاک صنعتی هرگونه مایع جمع شده همانند روغن را نیز مکش کرده و در مرحله بعد با به کارگیری بخارشوی صنعتی هرگونه مایع مانده بر روی سطح نقاله از بین می رود.

بخارشوی صنعتی و نظافت فرودگاه

بعد از حذف هرگونه زباله خشک سطح تسمه نقاله، با بهره گرفتن از دستگاه بخار شوی می توان سطح نقاله را شستشو و ضدعفونی کرد. دستگاه بخارشوی از بخش هایی مانند دیگ بخار، بویلر، سامانه مکش و مخزن آب کثیف تشکیل شده است.
طرز کار این دستگاه این گونه است که با دریافت آب آن را به بخار تبدیل کرده و سپس با پاشش بخار آب به سطح نقاله تمام آلودگی ها را از بین برده و با استفاده از دستگاه مکش آن را در قسمت آب کثیف خود ذخیره می کند. در ساخت بخار شوی صنعتی از استیل ضد زنگ بهره گرفته شده است تا بخارشوی از زنگ زدگی و خوردگی مصون باشد.

۳. از بین بردن آلودگی های پارکینگ فرودگاه

در یک فرودگاه روزانه هزاران مسافر رفت و آمد دارند در نتیجه فضای بزرگی برای پارکینگ فرودگاه می بایستی اختصاص یابد. درنتیجه در کنار نظافت فرودگاه نظافت پارکینگ آن از اهمیت بالایی برخوردار است. آلودگی های ناشی از رفت و آمد خودرو ها مانند زباله های خشک، روغن ریزی، خط لاسیتک خودرو و… عواملی هستند که نظافت به صورت دستی برای فضایی با این وسعت را، به فرایندی سخت و نیازمند به هزینه فراوان تبدیل می کند. اما در صورت تغییر شیوه نظافت دستی به نظافت صنعتی سرعت کار و هزینه صرف شده در بازه طولانی به شدت کاهش می یابد.

اهمیت سوییپر در نظافت فرودگاه

همانطور که در بالا اشاره شد سوییپر برای جمع آوری آلودگی های خشک و گرد و خاک به کار گرفته می شود و از نظر نحوه استفاده به دو دسته سرنشین دار و دستی تقسیم می شود. در پارکینگ فرودگاه می توان از هر دو نوع سوییپر بهره گرفت.

استفاده از واتر جت برای از بین بردن خط لاستیک خودرو

واتر جت با تبدیل آب فشار معمولی به آبی با فشار بسیار بالا می تواند رد باقی مانده از لاسیتک خودرو ها را به کلی محو کند، همچنین با بهره گرفتن از نازل زمین شوی، می توان یک نقطه خاص زمین را با فشار بالا نظافت نمود.

دستگاه نظافت صنعتی کمبو در حال نظافت آشیانه فرودگاه
نظافت آشیانه فرودگاه

اسکرابر

به دلیل رفت و آمد بالای ماشین ها درهر زمان نمی توان سطح زمین را با آب نظافت کرد، زیرا به دلیل جنس سطح زمین اکثر پارکینگ ها امکان از دست رفتن کنترل راننده بر ماشین بالا رفته که در صورت رخ دادن تصادف عواقب ناگواری را به دنبال دارد. اسکرابر، دستگاه زمین شویی است که در هم زمان با نظافت سطح پارکینگ با آب، آن سطح را خشک می کند. اسکرابر از نظر کارکرد همانند سوییپر به دو نوع دستی و سرنشین دار تقسیم می شود. اساس کار اسکرابر این گونه است که با پاشش آب بر سطح زمین با استفاده از برس های تعبیه شده سطح زمین را نظافت نموده و سپس با بهره گیری از مکش و لاستیک تی، آب آلوده را جمع آوری می کند. در اسکرابر دو محفظه آب کثیف و آب تمیز تعبیه شده است تا آب مکش شده آلوده با آب پاکیزه مخلوط نشود.

۴. نظافت نمای ساختمان فرودگاه

پاکیزگی ساختمان از نظر مسافران از اهمیت بالایی برخوردار است، در اصل مهم ترین قسمت برای نظافت نمای ساختمان فرودگاه است زیرا افراد قبل از مشاهده داخل ساختمان، پارکینگ و… نمای بیرونی فرودگاه را مشاهده می کنند. به همین علت نظافت ساختمان فرودگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از دو وسیله واترجت صنعتی و نماشوی برای نظافت ساختمان می توان بهره برد.

معجزه فیلتراسیون دستگاه نماشوی

فیلتراسیون نماشوی در واقع آب را به طور کامل فیلتر کرده و به آب مقطر تبدیل می نماید، فرق نظافت با آب مقطر با آب معمولی در چیست؟ در واقع آب مقطر هیچ گونه لکی بر نمای ساختمان باقی نمی گذارد و میزان جذب آلودگی سطوح را نیز کاهش می دهد. دستگاه نماشوی به صورت اختصاصی برای نظافت نمای ساختمان طراحی شده است و در صورت استفاده از دستگاه نماشوی دیگر لازم نیست افراد از ساختمان بالا بروند و خطر سقوطی برای افراد وجود ندارد. طول لنس نماشوی ساختمان تا ۱۵ متر رسیده و برای رفع مشکل کم شدن فشار آب به طور معمول در دستگاه های نماشوی پمپی قرار داده شده تا در ارتفاعات بالاتر فعال شود و فشار آب خروجی را افزایش دهد.

شستشوی نما کاربرد دیگر دستگاه واترجت

دستگاه واتر جت کاربرد های فراوانی دارد و اگرچه در نظافت نما همچون نماشوی از آب مقطر استفاده نمی کند و نظافت را همانند آن انجام نمی دهد اما جایگزین آن چنان ضعیفی نیز محسوب نمی شود و می توان از آن برای نظافت نما بهره برد.

از بین بردن رنگ، نوشته ناخواسته و… توسط واتر جت

توانایی محبوب واتر جت از بین بردن رنگ قسمتی که نیازی به آن نیست یا از بین بردن نوشته های ناخواسته قرار گرفته بر دیوار خروجی ساختمان می باشد. واترجت با پاشش آب فشار قوی، پیوند مولکولی رنگ و نوشته ها را از بین برده و باعث از بین رفتن آن ها از روی سطح می گردد.

۵. پله برقی ها و رمپ های فرودگاه

پله برقی و رمپ های فرودگاه به دلیل ساختار الکتریکی دارند به روش های معمول نمی توانند نظافت گردند، نظافت رمپ ها و پله برقی توسط دستگاه پله برقی شوی به انجام می رسد که این دستگاه ضمن نظافت کامل خلل و فرج های پله برقی، از رسیدن مایعات به قسمت های انتهایی جلوگیری می کند.

با بهره گیری از پله برقی شوی به طور کامل نظافت رمپ ها و پله برقی ها را انجام داده و نگرانی برای آسیب رسیدن به قطعات الکترونیکی وجود ندارد
پله برقی و رمپ شوی

۶. صندلی های هواپیما و صندلی های دیگر فرودگاه

صندلی هواپیما ها به دلیل جابجایی زیاد افراد کثیف و آلوده می شوند و نظافت صندلی ها به صورت دستی نیازمند زمان بالایی است تا به طور کامل خشک گردند اما با استفاده از مبل شوی صنعتی نیازی به هدر رفتن این زمان نبوده و بعد از شستشوی به دلیل قدرت بالای مکنده تمامی مایعات مکش شده و در عرض چند دقیقه صندلی پاکیزه خشک می گردد.

۷. نظافت هواپیما و ماشین های حمل و نقل

نگهداری مناسب از ظاهر هواپیما و نظافت آن از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا افراد در صورت مشاهده یک هواپیما کثیف و ضربه خورده، حتی ممکن است از سوار شدن امتناع کنند. رعایت نظافت بدنه هواپیما به افراد حس اطمینان را القا می کند که در کاهش استرس قبل از پرواز بسیار تاثیر گذار می باشد.
به دلیل پهناور بودن محیط فرودگاه و نیاز به جابجا شدن افراد به صورت مداوم در محیط فرودگاه خودرو های زیادی وجود دارد، به تبع این خودرو ها باید نظافت شوند و نظافت دستی آن چنان گزینه مناسبی برای این تعداد وسیله نقلیه نمی باشد. برای نظافت این وسایل نقلیه می توان از واترجت صنعتی و اسکرابر چند منظوره بهره برد.

واترجت صنعتی

با بهره گیری از واترجت صنعتی می توانید در قسمت مواد شوینده نازل، مواد شوینده ای را ریخته و به طور کامل با بهره گیری از مواد شوینده بدنه هواپیما و وسایل نقلیه را شستشو دهید.

اسکرابری برای سطوح دیوار

درست است که اکثر اسکرابر ها تنها برای شستشوی زمین طراحی شده اند اما بعضی از اسکرابر ها نیز قابلیت نظافت سطوح دیواری را نیز دارند. با بهره گیری از اسکرابر چند منظوره به طور کامل سطوح وسایل نقلیه نظافت می گردند و می درخشند.

اسکرابری که تنها برای نظافت زمین نیست و می توان با آن هم دیوار و هم وسایل نقلیه همانند هواپیما را نظافت نمود
اسکرابر چند منظوره

۸. نظافت محیط داخلی فرودگاه

افراد به طور معمول مدت زمان زیادی را در محیط داخلی فرودگاه می گذارند و منتظر پرواز خود می شوند، گاهی هم خطوط هوایی به خاطر مشکلات آب و هوایی دچار مشکلاتی می شوند و افراد مجبور می شوند تا برطرف شدن این گونه مشکلات به انتظار بشینند. با توجه به توضیحات بالا لازم است که محیط داخلی فرودگاه همیشه پاکیزه باشد، با استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی همانند اسکرابر، واترجت و جاروبرقی صنعتی که در قسمت های بالایی مطرح کردیم می توان محیطی پاکیزه و به دور از هیچ گونه آلودگی در اختیار مسافرین قرار داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا