مقالات آموزشی

ترکیبات صابونی و مواد شوینده صنعتی

از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های نظافتی به منظور زدودن انواع آلودگی ها از سطوح متفاوت، به کارگیری ترکیبات شیمیایی مواد شوینده صنعتی و صابون ها می باشد. صابون ها از مهم ترین ترکیبات شیمیایی شوینده هستند که با تولید کف زیاد، موجب پاکیزگی کامل و القای حس تمیزی می گردند. اما آیا مصرف این ماده های شوینده و صابون ها به منظور نظافت یک سطح می تواند عمل درستی باشد؟ چه ترکیباتی در شوینده ها وجود دارد؟ مکانیزم اثر این ترکیبات برای زدودن آلودگی ها به چه صورت است؟ در ادامه با تبیین ویژگی ها و مواد تشکیل دهنده به بررسی پاسخ این سوالات می پردازیم.

 

ترکیبات مواد شوینده صنعتی

در حال حاضر شوینده های بسیار متنوعی برای از بین بردن آلودگی های مختلف از سطوح گوناگون وجود دارد و هر یک با کارایی مخصوص به خود ارائه گردیده اند و متناسب با نوع و کارایی که دارند از آلاینده های سبک گرفته تا آلاینده های سخت صنعتی شستشو داده و پاک می کند.

 

صابون

ترکیبات مواد شوینده صنعتی

اولین نوع ماده شوینده تولید شده به صورت صابون بوده است و اکثر مواد شوینده کنونی مایع هستند و موادی که به صورت صابون می شناسیم، جامد می باشند. امروزه بیشتر مواد شوینده با ترکیبات گیاهی به منظور آسیب کمتر به محیط زیست ساخته می شوند. صابون و شوینده ها به منظور زدودن چربی، دوده ها و انواع دیگر کاربرد دارند؛ اما از آن ها در شستشوی دست و صورت، شستن لباس و برطرف کردن لکه ها و آلودگی ها می توان استفاده نمود. این مواد هر کدام ترکیبات گوناگونی دارند که باعث وجود ویژگی های گوناگون در انواع آن ها می گردد، اما ماده سورفکتانت در همه شوینده ها و صابون ها مشترک است. صابون نمک اسید چرب و امولسیون کننده روغن بوده و از همین رو کمک می کند روغن به وسیله آب جا به جا گردد.

 

معرفی و طرز کار سورفکتانت

مواد شوینده صنعتی گوناگون

سورفکتانت ها ترکیباتی هستند که موجب خاصیت پاک کنندگی و در حقیقت ایجاد کف در صابون ها و مواد شیمیایی می باشند. این ماده که ماده فعال سطحی نیز نام دارد، مقدار کمی از آن کشش سطحی آب را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. خیس نشدن کامل اجسام پس از پاشش آب به دلیل کشش سطحی مولکول های آب است. این مولکول ها سعی می کنند به همدیگر بچسبند و به همین دلیل قطرات آب در مرکزی متمرکز شده و همه جسم خیس نخواهد شد. مکانیزم عمل ماده سورفکتانت به این صورت است که یک سر این مولکول ها به آب و سر دیگر به خاک می چسبد. به همین دلیل مولکول های آب مولکول های چربی و کثیفی را نگه داشته و در نتیجه آلودگی ها از اجسامی که برای نظافت آن ها از مواد شوینده حاوی سورفکتانت استفاده گشته است، زدوده می شوند.

 

سایر ترکیبات شیمیایی مواد شوینده صنعتی

مواد شوینده صنعتی

درست است که سورفکتانت ماده اصلی همه شوینده هاست، اما تنها ماده موجود نبوده و به منظور تولید ویژگی های گوناگون در مواد شوینده صنعتی، عناصر دیگری با هم ترکیب می گردند. معمولاً در بیشتر ماده شوینده های صنعتی، ماده ی براق کننده به شکلی درخشان دیده می شود. همچنین ترکیب دیگر موجود در برخی مواد شوینده، ترکیبات آنزیمی می باشد که به منظور شکستن پیوند آلودگی های مواد غذایی و دیگر رسوبات به کار می رود. شوینده های صنعتی نسبت به شوینده های متداول خانگی قوی تر و تخصصی تر هستند و در بسیاری از موارد جایز نیست که از شوینده های صنعتی برای مصارف خانگی استفاده شود.

شوینده های صنعتی جهت از بین بردن آلودگی های سخت صنعتی مانند چربی ها، رسوبات آهکی، جرم های تثبیت شده و … کاربرد دارند و می توانند ماشین آلات سنگین، قطعات صنعتی، تاسیسات و بسیاری از سطوح دیگر را به طور کاملا حرفه ای و عالی تمیز گردانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا