آشنایی با مشخصه های فنی اسکرابر

۵ فروردین ۱۳۹۶

اسکرابر احتمالا پرکاربردترین دستگاه نظافت و شستشو است که برای شستشوی کف در محیط های گوناگون تجاری و ساختمان های عمومی از مراکز خرید و پاساژها گرفته تا انبارهای دارای وسعت بالا، مورد استفاده قرار می گیرد. اسکرابر ها در مدل های متنوعی طراحی و تولید می شوند و نوع کفپوش، میزان هموار بودن سطح، مساحت فضای مورد شستشو و حتی ابعاد درگاه های محیط تنها تعداد محدودی از پارامترهایی است که در انتخاب یک اسکرابر ایده آل تاثیر گذار می باشد. در این مقاله برخی از مهم ترین اصطلاحات مورد استفاده برای بیان مشخصات فنی یک اسکرابر، معنا و اهمیت هر کدام مطرح گردیده اند تا مشتریان به هنگام خرید کف پوش درک بهتری از دستگاه داشته و اسکرابری متناسب با نیاز خود انتخاب نمایند.

 

ابعاد (dimension)

این مشخصه بیانگر ابعاد فیزیکی دستگاه اسکرابر است. اگرچه پهنای شستشو مشخص کننده سطح شستشو می باشد اما اندازه فیزیکی دستگاه نیز هنگام انتخاب اسکرابر باید در نظر گرفته شود تا دستگاه متناسب با درگاه ها و فضاهای کم عرض تر ساختمان باشد. همچنین در پاره ای موارد از لحاظ انبار و محل نگهداری اسکرابر، محدودیت فضا وجود دارد.

 

 

پهنای شستشو یا پهنای عملیاتی (cleaning /working width)

پهنای شستشو عرض موثر زمین است که توسط دستگاه شستشوی زمین شسته می شود. پهنای شستشو یک اسکرابر توسط اندازه و پهنای برس یا پد تعیین می شود و متفاوت از عرض دستگاه می باشد.این پارامترهمراه با سرعت دستگاه (برای اسکرابرهای خودرویی) مرتبط با مدت زمان مورد نیاز برای شستشوی کف می باشد. ابعاد محوطه مورد شستشو نیز در زمان عملیات تاثیرگذار است مخصوصا اگر در محیط فواصل و گذرگاه هایی وجود داشته باشد که دستگاه ملزم به عبور از آنها باشد.

 

پهنای تی مکنده (squeegee width)

پس از شستشوی زمین توسط برس ها، آب و آلودگی باقیمانده توسط تی قرار گرفته در پشت دستگاه اسکرابر جمع آوری شده و توسط سامانه مکش به مخزن آب کثیف منتقل می شود. عرض تی مکنده از عرض بدنه اسکرابر بیشتر بوده و تی بخش حیاتی در عملکرد موثر دستگاه به شمار می آید. یک تی نامناسب باعث باقی ماندن آب و آلودگی بر روی سطح می شود.

 

قدرت مکش (vacuum power)

قدرت جمع آوری آب توسط اسکرابر توسط توان موتور مکنده دستگاه مشخص می گردد. با توجه به لزوم جمع آوری آب و آلودگی باقیمانده پس از برس زنی، اهمیت قدرت مکش اسکرابر مشخص می گردد. یک موتور مکنده ضعیف ممکن است قادر به تمیز کردن زمین در یک مسیر نبوده و لازم باشد دستگاه چندین مسیر حرکت نماید تا زمین خشک گردد.

 

ظرفیت مخزن (tank capacity)

ظرفیت مخزن آب تمیز و آب کثیف. ظرفیت مخازن فاکتوری است که تعیین می نماید اسکرابر چه مدت زمانی قبل از تخلیه و پر شدن مجدد می تواند کار کند. ظرفیت مخازن اسکرابر می تواند از ۱۰ تا ۱۵۰ لیتر متغیر باشد. در اغلب موارد ظرفیت مخزن آب کثیف دستگاه با توجه به جمع آوری آلودگی علاوه بر آب، بیش از ظرفیت مخزن آب تمیز می باشد. اما در برخی مدل ها ظرفیت دو مخزن برابر است.

 

 

برس / پد (brush/pad)

برس یا پد بخشی از دستگاه اسکرابر است که وظیفه شستشوی زمین را بر عهده دارد. اسکرابر ها دارای برس دیسکی یا غلطکی می باشند. انتخاب نوع برس وابسته به نوع کفپوش، میزان تراز بودن سطح و نوع آلودگی است تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود. اسکرابر های دارای برس دیسکی معمولا هزینه اولیه پایین تری دارند، نگهداری و جایگذاری برس در آنها ساده تر بوده و هزینه تعویض برس در آنها نسبت به برس های غلطکی کمتر می باشد.
برس غلطکی در مقایسه با برس دیسکی سطح تماس کمتری با زمین دارد اما می تواند تا ۳ برابر سریعتر از برس دیسکی بچرخد. اسکرابرهای دارای برس غلطکی غالبا مجهز به مخزن زباله جامد بوده و برس غلطکی آنها قادر به جمع آوری پسماندهای کوچک جامد می باشد و نیاز به عملیات پیش جاروب را حذف می کنند. احتمال گرفتگی در بخش تی نیز در این اسکرابرها کمتر است.

 

فشار برس (brush pressure)

فشاری که از سمت برس شستشو به سطح زمین وارد می شود. فشار برس شاخصی از بازده شستشوی دستگاه اسکرابر به ویژه بر روی سطوح ناهموار می باشد.

 

سرعت برس (brush speed)

سرعتی است که برس کفشور تحت آن می چرخد. برس محلول آب و ماده شوینده را روی سطح زمین پخش می نماید. سرعت چرخش بالاتر به معنای عملیات برس زنی موثرتر می باشد.

 

توان جلوبرنده (traction)

قدرت جلوبرنده دستگاه اسکرابر. برخی مدل های اسکرابر دستی مجهز به موتور جلوبرنده هستند تا حرکت رو به جلوی دستگاه تسهیل گردد. افزودن موتور جلوبرنده به دستگاه موجب افزایش قیمت می گردد که شاید برای دستگاه های کوچک چندان مقرون به صرفه و کاربردی نباشد. دستگاه های اسکرابر بزرگتر با مخازن آب تمیز و کثیف دارای ظرفیت بالاتر نیازمند نیروی جلوبرنده می باشند تا خستگی کاربر کاهش یافته و قدرت مانور دستگاه در فضاهای باریک افزایش یابد.

 

کارایی اسکرابر (area efficiency)

مساحتی که اسکرابر می تواند پوشش دهد و معمولا بر حسب متر مربع بر ساعت بیان می شود. هر چه کارایی اسکرابر بیشتر باشد، اسکرابر انتخاب شده قادر خواهد بود در مدت زمان کمتری عملیات شستشو را به انجام برساند. اما همانطور که ذکر گردید یک کف شوی بزرگ با کارایی بالایی برای محیطی کوچک و با تراکم محیطی بالا کارآمد نبوده و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه نمی باشد.

 

وزن دستگاه (machine weight)

وزن کل دستگاه که معمولا برحسب کیلوگرم می شود. در اسکرابرهای دستی فاقد موتور جلوبرنده، وزن دستگاه از لحاظ تاثیر آن بر انرژی مصرف شده توسط کاربر برای به جلو راندن دستگاه و خستگی وی دارای اهمیت می باشد. همچنین باید توجه داشت که طراحی اسکرابر به گونه ای باشد که وزن دستگاه قابل مدیریت باشد. در مقابل اگر دستگاه اسکرابر بیش از حد سبک باشد امکان سر خوردن و واژگون شدن آن به ویژه روی سطوح شیبدار و رمپ ها وجود دارد.

 

منبع تغذیه (power source)

باتری یا اتصال مستقیم به برق شهری. دستگاه های زمین شوی صنعتی که مستقیما از طریق کابل به منبع برق متصل می شوند در هر زمان قابل استفاده بوده و از نظر اتمام شارژ دارای محدودیت زمانی کارکرد نمی باشند. اسکرابرهای کابلی از این لحاظ نسبت به اسکرابر باتری دار دارای مزیت می باشند اما در مقابل هنگام کاربرد در فضاهای دارای وسعت بالا، کابل برق ایجاد محدودیت نموده و می تواند باعث کندی فرآیند نظافت و شستشو گردد. همچنین وجود کابل برق در تردد مانع ایجاد کرده و خطر افتادن افراد حاضر در محیط را افزایش می دهد. دستگاه های کف شوی باتری دار عملیات شستشو را سریع تر انجام می دهند اگرچه زمان عملیات شستشو محدود به اندازه ظرفیت باتری می باشد. اسکرابر باتری دار قبل از کاربرد نیازمند شارژ شدن بوده و بصورت بالقوه نیازمند نگهداری بیشتر می باشد تا حداکثر استفاده از باتری ها تضمین گردد.

 

سطح صدا (sound level)

میزان صدایی که دستگاه اسکرابر هنگام عملکرد ایجاد می نماید. این مشخصه به ویژه هنگامی مهم است که کف شوی در ساعات کاری یا در محیط های نیازمند آرامش همانند بیمارستان ها، سرای سالمندان، کتابخانه ها یا مراکز آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. سطح صدای قابل قبول اسکرابر در حدود ۶۳ دسی بل می باشد.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :