مقالات آموزشی

شستشوی تکنیکی انواع سطوح سخت با دستگاه شستشوی کف

نظافت و شستشوی سطوح کف یکی از مهم ترین مراحل عملیات تمیز کاری در هر محیطی است و به نوعی یک چالش به حساب می آید. اگر ویژگی های یک کفپوش به درستی شناخته شود، راهکار مناسب برای نظافت آن نیز یافت می شود و افرادی که در زمینه پاکیزه سازی محیط های تجاری و صنعتی مسئول هستند،‌ با اطمینان می توانند به انجام وظایف خود بپردازند. پوشش های سطوح کف متنوع بوده و با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند؛‌ در حقیقت کفپوش ها براساس کاربرد آن ها و متناسب با نوع کاربری محیط انتخاب می شوند. دستگاه اسکرابر صنعتی یا دستگاه شستشوی کف ابزاری مکانیزه است که به طور اختصاصی برای شستشو و خشک کردن هم زمان سطوح کف کاربرد دارد و برای شستشوی انواع مختلفی از کفپوش ها مناسب و ایده آل می باشد.

 

انواع کفپوش در محیط‌های گوناگون

پوشش دهی سطوح کف متناسب با میزان رفت و آمد و نوع کاربری یک محیط انجام می گیرد :

 

اسکرابر برای محیط های صنعتیمحیط های صنعتی : مراکزی که به فعالیت های صنعتی می پردازند واحدهای مختلفی را در بر می گیرند که کارخانه ها، کارگاه ها،‌ انبارها و سوله ها از مهم ترین بخش ها هستند. در چنین محیط هایی کفپوش هایی به کار می رود که در برابر مواد شیمیایی، روغن ها و رفت و آمد لیفتراک ها مقاومت دارند و به منظور حفظ بهداشت محیط و ایجاد فضایی امن برای کارکنان و کارگران نظافت و شستشوی اصولی سطح زمین اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

 

 

دستگاه شستشوی کف برای سازه های عمرانیسازه های عمرانی : مراکز خرید، هتل ها، مجتمع های تجاری، ساختمان های اداری و شرکت ها، مدارس، دانشگاه ها، مراکز تفریحی و … از جمله فضاهای دارای حجم تردد بالا هستند و غالباً کفپوش هایی از جنس سنگ یا سرامیک در چنین فضاهایی وجود دارد. ارتقای بهداشت، حفظ زیبایی و جلب رضایت مراجعه کنندگان از مهم ترین دلایل لزوم نظافت و شستشوی سطوح کف در این مراکز می باشد.

 

 

 

اسکرابر مراکز پزشکی و درمانیمراکز پزشکی و درمانی : بهداشت و پاکیزگی در مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی یعنی بیمارستان ها، کلینیک ها، مطب ها، آسایشگاه های سالمندان و … دارای بیشترین اهمیت بوده و باید روزانه و به طور مستمر سطوح مختلف نظافت، شستشو و ضدعفونی شوند. در این مراکز از کفپوش های بهداشتی استفاده می شود.

 

 

 

دستگاه شستشوی کف مجموعه های ورزشیمجموعه های ورزشی : برای پوشش دهی کف سالن های ورزشی مانند سالن های والیبال، بسکتبال، فوتسال و … کفپوش های مخصوص ورزشی به کار می رود و به منظور حفظ بهداشت محیط برای ورزشکاران و مراقبت از این کفپوش ها باید به صورت منظم نظافت و شستشو شوند.

 

 

 

اسکرابر پایانه مسافربریپایانه های مسافری :  فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن، پایانه های اتوبوسرانی و … از شلوغ ترین و پر رفت و آمدترین اماکن عمومی به شمار می آیند، بنابراین سطوح کف همواره در معرض آلودگی قرار دارند. به همین منظور برای مراقبت از سطوح کف و تمیز نگه داشتن آن ها باید از روش های صحیح نظافتی به طور مداوم استفاده شود.

 

انواع کفپوش سخت و اهمیت شستشوی آن‌ها

نوع ساخت و مواد مصرف شده در تولید کفپوش ها تعیین کننده میزان مقاومت، حساسیت و کارایی آن می باشد. کفپوش های متداول عبارت اند از :

 

شستشوی موزائیک با اسکرابرسنگ، موزاییک، کاشی و سرامیک : کفپوش های متداولی هستند که در بسیاری از ساختمان های تجاری، اداری، فروشگاه ها، مجتمع های مسکونی و … مورد استفاده قرار می گیرند. چنین کفپوش هایی صیقلی هستند و درخشندگی بالایی دارند از همین رو شستشوی آن ها باید به شیوه های ایمن و کارآمد انجام پذیرد.

 

 

 

 

شستشوی بتن با اسکرابربتن : بتن از سخت ترین پوشش های سطح زمین است که در مراکز صنعتی بیشترین کاربرد را دارد. هر چند این کفپوش از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار می باشد اما هرگز نباید نسبت به شستشو و رفع آلودگی های روغنی و صنعتی بی تفاوت بود.

 

 

 

 

شستشوی اپوکسی با اسکرابراپوکسی : کفپوش اپوکسی در بسیاری از سالن های ورزشی، مجتمع های تجاری، پارکینگ ها، انبارها، مراکز درمانی، پایانه ها،  و دیگر محیط ها به کار می رود که نوعی کفپوش کاملاً صیقلی و بدون درز است. با توجه به این که برخی ضربات و مواد شیمیایی و اسیدی به این کفپوش آسیب می رساند، بنابراین باید توجه داشت روش به کار گرفته شده برای نظافت و شستشوی آن چنین آسیبی هایی نداشته باشد.

 

 

 

 

شستشوی انواع سطوح سخت با دستگاه دستگاه شستشوی کف

شستشوی سطح سخت با دستگاه شستشوی کفنظافت و شستشوی انواع سطوح کف با هدف حفظ و نگهداری کفپوش ها، پاکیزه نمودن محیط و زیباسازی انجام می پذیرد و باید روشی باشد که این اهداف را بدون آسیب رساندن به کفپوش به ثمر برساند. استفاده از شیوه های قدیمی و نادرست به کفپوش ها صدمه وارد می کند و هزینه های زیادی در زمینه تعمیرات و پوشش دهی دوباره به بار می آورد. جهت جلوگیری از این اتفاق و دست یابی به اهداف تعیین شده بهره مندی از دستگاه اسکرابر صنعتی بهترین راهکار تلقی می شود.

 

 

دستگاه شستشوی کف چگونه به مراقبت از کفپوش ها کمک می کند؟

شستشوی کف مراکز تجاری با دستگاه اسکرابردستگاه اسکرابر یا کفشوی صنعتی دارای سامانه برس زنی مکانیزه و سامانه خشک کن می باشد که نحوه عملکرد آن برای شستشوی سطح از چند نظر حائز اهمیت است:

– سیستم برس زنی آلودگی های عمیق را از میان برداشته و سطحی تمیز و پاکیزه بر جای می گذارد.

– به دلیل وجود سیستم مکش (خشک کن) سرعت خشک شدن سطح زمین بالا رفته و از همین رو کاربر می تواند هم زمان با حضور افراد در محیط به کار با دستگاه اسکرابر بپردازد. از طرف دیگر جمع آوری آب و آلودگی باقی مانده در محیط از ایجاد رد آب و لکه روی سطح جلوگیری به عمل می آورد.

– امکان تعویض برس دستگاه متناسب با جنس سطح وجود دارد و به این ترتیب علاوه بر این که آلودگی به طور کامل حذف می شود، هیچ گونه آسیب به کفپوش وارد نمی شود. برس نرم برای سطوح حساس و آسیب پذیر، برس استاندارد برای کفپوش های مقاوم تر و برس زبر برای شستشوی عمیق سطوح بتنی کاربرد دارند.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا